Johnson po brexitu odvolal několik ministrů | e15.cz

Johnson po brexitu ohlásil vládní rošádu, odcházejí čtyři ministři, o post přišel i generální prokurátor

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Necelé dva týdny po odchodu Británie z Evropské unie premiér Boris Johnson učinil několik změn ve své vládě. Kabinet musela opustit ministryně obchodu, ministryně životního prostředí a ministr pro Severní Irsko. O funkci přišel i generální prokurátor Geoffrey Cox. Nečekaně na svou funkci rezignoval také ministr financí Sajid Javid, kterého nahradil Rishi Sunak.

Ve vedení ministerstev zahraničí, financí či vnitra se ale podle očekávání nic nemění.

Rekonstrukce kabinetu se čekala od prosincových voleb, které vládní konzervativci přesvědčivě vyhráli. Média tehdy spekulovala, že Johnson vyčká na odchod Británie z EU a následně provede rozsáhlé změny ve své vládě. V posledních dnech ale začalo být jasné, že změny na ministerstvech nebudou zdaleka tak rozsáhlé, jak se očekávalo.

O svou funkci přišli ministr pro Severní Irsko Julian Smith, ministryně obchodu a podnikání Andrea Leadsomová a ministryně životního prostředí Theresa Villiersová. Geoffrey Cox skončil ve funkci generálního prokurátora, který je hlavním právním poradcem britské vlády.

O práci přišlo také několik náměstků včetně Esther McVeyové z ministerstva pro bytovou výstavbu, Chrise Skidmora z ministerstva školství či Nusrat Ghaniové a George Freemana z ministerstva dopravy.

Už odchodem z EU 31. ledna zaniklo ministerstvo pro brexit, které vedl Stephen Barclay. Očekává se, že by se mohl do vlády vrátit v jiné funkci.

Kdo uvolněné ministry nahradí, by měl premiér Johnson oznámit ještě dnes. Novým šéfem rezortu financí již jmenoval Rishiho Sunaka, který byl dosud náměstkem. Zveřejnit by měl také jméno člověka, který bude předsedat klimatické konferenci OSN. Fórum COP26 bude hostit Británie letos v listopadu.

Británie 31. ledna opustila Evropskou unii a vstoupila do přechodného období. Do konce letošního roku bude muset vyjednat s EU dohodu o budoucích vztazích, především těch obchodních.

Podle Bruselu je jedenáct měsíců na komplexní dohodu příliš málo času, Johnson ale prodloužení přechodného období odmítá. Británie musí nyní dodržovat v podstatě stejná pravidla jako členové EU, na jejich podobu ale už nemá vliv.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video