K 17:00 ve Francii odvolilo 65 procent voličů, účast dál zaostávala za rokem 2017 | e15.cz

K 17:00 ve Francii odvolilo 65 procent voličů, účast dál zaostávala za rokem 2017

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Tři hodiny před koncem hlasování v prvním kole francouzských prezidentských voleb dosahovala účast voličů úrovně 65 procent a nadále zaostávala za rokem 2017, kdy mělo ve stejné fázi odvoleno 69,4 procenta voličů. Informovala o tom agentura Reuters. Pokud by účast nepřekročila 71,6 procenta, znamenalo by to nejnižší zájem voličů v prvním kole francouzské prezidentské volby v dějinách.

Už během první poloviny hlasovacího času, který končí ve 20:00, odevzdalo své hlasy všech 12 kandidátů. Jako poslední tak učinil kolem 13:00 současný prezident Emmanuel Macron, který zavítal do volební místnosti na severu Francie v departementu Pas-de-Calais. Ve stejném regionu odvolila i jeho největší soupeřka Marine Le Penová, informuje web franceinfo.

Této dvojici dávaly průzkumy dlouhodobě největší šance na postup do druhého kola, přičemž poslední sondáže nasvědčovaly těsnému vítězství Macrona, podobně jako před pěti lety. Krajněpravicová kandidátka Le Penová se však na něj během posledního měsíce výrazně dotáhla a směrem ke druhému kolu se nyní očekává výrazně vyrovnanější souboj než v roce 2017, kdy Macron získal zhruba dvě třetiny hlasů.

Předvolební analýzy upozorňovaly na riziko vysoké neúčasti a na velký podíl voličů, kteří se rozhodovali na poslední chvíli, což činilo volby značně nevyzpytatelnými. Průběžná čísla o účasti jsou dnes nižší než při posledních třech volebních cyklech, drží se však nad rekordně nízkými hodnotami z roku 2002. Tehdy podle franceinfo do 17:00 přišlo k urnám jen necelých 59 procent voličů.

Agentura AFP odpoledne informovala o odhadech, podle kterých dnes účast dosáhne zhruba 75 procent. Definitivně jasno bude po osmé hodině, kdy se zavírají volební místnosti ve velkých městech, na jiných místech hlasování končí dříve.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video