Kábulem otřásly dva pumové útoky, zabily zřejmě víc než 35 lidí | E15.cz

Kábulem otřásly dva pumové útoky, zabily zřejmě víc než 35 lidí

následky výbuchu v Kábulu
následky výbuchu v Kábulu
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Policejní akademie v afghánském Kábulu se ve večerních hodinách stala terčem sebevražedného útoku, který si podle prvních oficiálních informací vyžádal nejméně 20 mrtvých a 25 zraněných, informovala agentura AP. Útočník podle zdrojů agentury Reuters udeřil ve chvíli, kdy se do akademie po čtvrtečním a dnešním volnu vraceli kadeti. Sebevrah měl na sobě patrně policejní uniformu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

Útok následoval poté, co dnes ráno zahynulo nejméně 15 lidí a stovky dalších utrpěly zranění při pumovém útoku v centru Kábulu. Nálož ukrytá v zaparkovaném nákladním autě podle místních úřadů explodovala blízko vojenského objektu v hustě obydlené jihovýchodní čtvrti afghánské metropole.

K ranní explozi, která lidi zabíjela a zranila v době, kdy spali, se zatím nikdo nepřihlásil. Mluvčí radikálního hnutí Taliban uvedl, že skupina incident prověřuje a oficiální začátek vyšetřování oznámila také vláda.

Podle údajů šéfa kábulské policie Abdula Rahmána Rahímího zraněné zasáhly střepy skla nebo úlomky poškozených budov. Exploze na ulici zanechala kráter hluboký deset metrů, poškozeny nebo zničeny byly automobily v okruhu sta metrů. Další mrtvé zřejmě záchranáři najdou v troskách zhroucených domů.

Přísné kontroly aut selhaly

V Kábulu jsou útoky teroristů a sebevražedných atentátníků poměrně časté, ale proniknutí nákladního auta naloženého trhavinou přes přísné kontroly na okraji města je neobvyklé. Vjezd těžkých nákladních aut do Kábulu je povolen jen v nočních hodinách.

V armádním objektu, který byl zřejmě terčem útoku, pracují příslušníci afghánských bezpečnostních složek. Všichni nalezení mrtví jsou podle Rahímího civilisté, v kasárnách ale mohou být další mrtví. I když se k atentátu nikdo nepřihlásil, úřady podezřívají radikály z islámského hnutí Taliban. To se přihlásilo k útoku, který ve východoafghánské provincii Lógar provedl ve čtvrtek sebevražedný atentátník. Usmrtil osm lidí a dalších 12 zranil, když se odpálil před budovou místního guvernéra. Mezi mrtvými byli tři policejní důstojníci a pět civilistů.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video