Kaddáfího manželka s dětmi utekla do Alžírska, povstalci žádají jejich vydání | E15.cz

Kaddáfího manželka s dětmi utekla do Alžírska, povstalci žádají jejich vydání

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CTK/AP/Francois Mori

ČTK

Manželka libyjského vůdce Muammara Kaddáfího a tři jeho potomci vstoupili na území Alžírska. Oznámilo to alžírské ministerstvo zahraničí. O Kaddáfím, jehož sídlo v hlavním městě Tripolisu minulé úterý dobyli povstalci, se prohlášení ministerstva podle agentury AFP nezmiňovalo. Podle americké vlády nic nenaznačuje, že libyjský vůdce opustil zemi. Mluvčí libyjských rebelů podle agentury Reuters ukrývání členů Kaddáfího rodiny označil za akt agrese.

„Manželka Muammara Kaddáfího Safíja, jeho dcera Ajša a synové Muhammad a Hannibal v doprovodu svých dětí přešli přes libyjsko-alžírskou hranici do Alžírska,“ sdělilo alžírské ministerstvo zahraničních věcí v prohlášení. S touto skutečností prý byli seznámeni šéf OSN i vysoký představitel vzbouřenecké Přechodné národní rady (NTC) Mahmúd Džibríl.

Poradce šéfa NTC Ahmad Džibríl podle agentury AP řekl, že pokud je zpráva o Kaddáfího příbuzných pravdivá, budou vzbouřenci požadovat jejich vydání do Libye, aby tam stanuli před soudy.
Alžírsko v nynějším půl roku trvajícím konfliktu v sousední zemi zůstává „striktně neutrální“, podotkla AFP. Povstalci ale Alžír obvinili z podpory Kaddáfího skoro 42 let trvajícího režimu.

„Slíbili jsme zajistit spravedlivý soud všem zločincům, a proto to považujeme za akt agrese,“ řekl agentuře Reuters ohledně skrývání Kaddáfího rodiny mluvčí povstalecké Přechodné národní rady Mahmúd Šammán. „Varujeme kohokoli, aby Kaddáfího a jeho syny neukrýval. Půjdeme kamkoli, abychom je našli a zatkli,“ prohlásil.

Egyptská agentura MENA v sobotu s odvoláním na povstalce oznámila, že hranici z Libye do Alžírska překročilo šest vozů Mercedes. Spekulovalo se, že v nich mohli být vysoce postavení činitelé Kaddáfího režimu a možná i on sám. Alžírsko ale tuto zprávu důrazně popřelo.

Kaddáfí je zřejmě stále v Libyi

O místě pobytu libyjského vůdce se rozsáhle spekuluje. Mluvčí Bílého domu Jay Carney nicméně dnes prohlásil, že americká vláda nemá informace, že Kaddáfí opustil zemi.

Podle dnešní zprávy italské agentury ANSA by se libyjský vůdce mohl nacházet v lokalitě Baní Valíd asi sto kilometrů jihovýchodně od Tripolisu. Spolu s ním tam jsou i synové Saadí a Sajf Islám, uvedla italská agentura s odvoláním na nejmenované libyjské diplomatické zdroje.

Další syn Chámis byl podle agentury DPA s nejvyšší pravděpodobností při ústupu do Baní Valídu zastřelen. O možné Chámisově smrti informovali podle AP i povstalci, podle nichž asi zahynul při povstaleckém útoku na armádní kolonu asi 80 kilometrů jihovýchodně od Tripolisu.

Poslední informace rebelů uvádějí, že Chámis se stal obětí náletu NATO asi 60 až 80 kilometrů od Tripolisu. Jeho opancéřovaný vůz Toyota Land Cruiser zasáhla raketa vypálená zřejmě z bojového vrtulníku Apache.

Žalobce Mezinárodního trestního soudu agentuře Reuters sdělil, že Chámis by po Kaddáfím a Sajfu Islámovi mohl být dalším, na koho by byl vydán zatykač.

Někdejší muž číslo dvě libyjského režimu, expremiér Abdas Salám Džallúd, který utekl z Tripolisu a od soboty je v Itálii, podle AFP v Římě prohlásil, že Kaddáfí je na jihu Tripolisu nebo se již vydal do pouště. Nemá prý kolem sebe víc než čtyři lidi.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.