Kandidát na šéfa labouristů chce nové referendum o EU, voliči prý byli obelháni | E15.cz

Kandidát na šéfa labouristů chce nové referendum o EU, voliči prý byli obelháni

Účastníci demonstrace za setrvání Británie v EU
Účastníci demonstrace za setrvání Británie v EU
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nedávné odhlasování vystoupení Británie z EU má silné dozvuky. Kandidát na šéfa britské opoziční Labouristické strany a bývalý stínový ministr práce Owen Smith žádá vypsání nového referenda o členství Spojeného království v Evropské unie. Smith v rozhovoru s listem Guardian prohlásil, že mnozí lidé, kteří hlasovali pro odchod, jsou přesvědčeni, že byli obelháni, a proto by měli dostat novou šanci svou chybu napravit.

„Znamená to druhé referendum, nebo parlamentní volby,“ řekl Smith s tím, že případná labouristická vláda by se měla k vypsání plebiscitu zavázat.

O vedení labouristů se vedle Smitha, který kandidaturu oznámil ve středu, uchází i někdejší stínová ministryně obchodu Angela Smithová. Ta jako první současného předsedu strany Jeremyho Corbyna vyzvala k souboji. Corbynovi početní kritici se domnívají, že se současným předsedou nemají labouristé šanci ve volbách porazit konzervativce.

Vyčítají předsedovi i nevýrazný postoj během kampaně před referendem o brexitu, proti kterému se Labouristická strana stavěla. Odpor mezi labouristickými poslanci a představiteli vůči Corbynovi je tak silný, že v případě jeho nového zvolení podle expertů hrozí straně rozkol.

Novou britskou premiérku Mayovou čekají nelehké úkoly

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video