Kapitán korejského trajektu: Bál jsem se, aby cestující neutonuli | e15.cz

Kapitán korejského trajektu: Bál jsem se, aby cestující neutonuli

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Kapitán jihokorejského trajektu, který ve středu ztroskotal se 475 lidmi na palubě, promluvil o okolnostech evakuace, kterou podle médií nařídil příliš pozdě. S rozkazem k opuštění plavidla podle svých slov váhal kvůli tomu, že oceán byl v místě nehody velmi studený a on se bál, že pasažéry na volném moři strhnou silné proudy. Podle úřadů se zatím našlo 36 mrtvých těl, celková bilance obětí však zřejmě bude mnohonásobně vyšší, protože téměř tři stovky pasažérů se dosud pohřešují.

Prokuratura rovněž oznámila, že třetí palubní důstojnice, která trajekt řídila v době nehody, byla na dané trase nováčkem a plavidlo v těchto vodách nikdy předtím neřídila. Podle vyšetřovatelů se 25letá žena dostala ke kormidlu kvůli zpoždění linky způsobenému mlhou, a to v oblasti, která je poměrně nebezpečná vzhledem k množství malých ostrůvků a silným proudům.

Devětašedesátiletý kapitán I Čun-sok čelí trestnímu stíhání mimo jiné kvůli údajnému zanedbání povinností ve službě a porušení zákonů o námořní plavbě. Dnes se znovu omluvil cestujícím a rodinám obětí a popsal i to, co havárii předcházelo.

„Vydal jsem instrukce ohledně trasy, poté jsem krátce odešel do ložnice a pak to (potápění lodi) začalo,“ řekl se svěšenou hlavou kapitán, který poté zamířil do vazební cely. „Proud byl velmi silný, teplota oceánu byla nízká, domníval jsem se, že když lidé opustí loď bez rozvahy, pokud nebudou mít na sobě záchranné vesty nebo i když je mít budou, může je (proud) strhnout.“

Podle oficiální bilance je obětí nehody 36, zachráněných je 174. Stovky záchranářů už několikátý den v nepříznivém počasí neúspěšně pátrají po dalších cestujících - naděje, že by mohli ve vraku či na moři tak dlouho přežít, je však mizivá. Záchranáři dnes z útrob vraku vyprostili první tři oběti.

Vyzvednutí vraku může trvat měsíce

Příbuzní téměř tří stovek pohřešovaných, z nichž velkou část tvoří studenti střední školy z předměstí Soulu, už ztrácejí trpělivost a požadují, aby záchranáři jednali rychleji a dostali vrak lodi na hladinu. Server BBC však citoval jednoho z vedoucích záchranné mise, podle nějž vyzvednutí lodi může trvat „jeden nebo dva měsíce“.

Potápěčům se dnes podařilo nalézt tři těla, která zahlédli okénkem jedné z kabin, nedokázali je ale vyzvednout. Další tři těla našli záchranáři ve vodě poblíž lodi.

Trajekt Sewol ztroskotal ve středu ráno místního času nedaleko pobřeží Korejského poloostrova, a to během třináctihodinové plavby na ostrov Čedžu.

Vyšetřování příčin katastrofy se nyní soustřeďuje na chování posádky, včetně možného pozdního povelu k evakuaci, na špatně zabezpečený nákladní prostor a taky na případnou chybnou konstrukci plavidla. Loď však prošla všemi bezpečnostními prohlídkami a splňovala také podmínky pro pojištění.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video