Kauza Gorila po pěti letech. Slovenská policie stále tápe | E15.cz

Vše o miliardářích

Vše o miliardářích Vstoupit do speciálu

Kauza Gorila po pěti letech. Slovenská policie stále tápe

ČTK

Slovenská policie ani po pěti letech neukončila vyšetřování podezření na největší korupční kauzu v novodobé historii země. Vyplývá to z informací, které poskytlo slovenské policejní prezidium.

Korupční aféra vypukla na konci roku 2011, kdy na internet unikly dokumenty s názvem Gorila. Dokumenty popisují uplácení vysoce postavených úředníků a politiků v letech 2005 a 2006 za vlády tehdejšího premiéra Mikuláše Dzurindy finanční skupinou Penta, která za to prý získala vliv na privatizaci a na chod některých podniků. Podle nepotvrzených informací spis vypracovala slovenská tajná služba na základě odposlechů. Penta nekalé jednání v kauze opakovaně odmítla a takzvaný spis Gorila označila za nezákonný důkaz.

Slovenské policejní prezidium odmítlo blíže komentovat průběh vyšetřování aféry. Uvedlo pouze, že nový šéf vyšetřovacího týmu si musí nastudovat spisy, které převzal od svého předchůdce Marka Gajdoše.

Mladé Slováky si získala Kotlebova strana, její preference mohou dále růst

Gajdoš v říjnu oznámil odchod z policie, což nepřímo zdůvodnil přístupem svých nadřízených. Již dříve řekl, že autenticita uniklých dokumentů o korupční aféře se do značné míry potvrzuje.

Podle policejního prezidia Gajdoš coby šéf vyšetřovacího týmu aféry obvinil v případu dvě osoby z trestného činu porušování povinností při správě cizího majetku. Bližší informace policie nezveřejnila.

Slovenská vládní strana chce ústavou chránit půdu před cizinci

Aféra Gorila vyvolala na Slovensku po jejím propuknutí rozsáhlé demonstrace proti korupci v politice. Kauza podle politologů v parlamentních volbách v roce 2012 uškodila zejména Dzurindově straně SDKU-DS, která ztratila mnoho voličů. Dzurinda se pak stáhl z vedení strany a před dvěma lety z ní vystoupil. V letošních volbách kdysi nejsilnější pravicová strana SDKU-DS, která stála u rozsáhlých ekonomických reforem, dostala pouze 0,26 procenta hlasů. Výrazně tak zaostala za pětiprocentní hranicí, jejíž zdolání ve volbách je podmínkou pro zisk poslaneckých křesel.

Podle uniklých dokumentů se v odposlouchávaném bytě setkal s partnerem Penty Jaroslavem Haščákem i současný slovenský premiér Robert Fico, který tuto informaci v minulosti odmítl komentovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!