Mladé Slováky si získala Kotlebova strana, její preference mohou dále růst | E15.cz

Mladé Slováky si získala Kotlebova strana, její preference mohou dále růst

ČTK

Nejvíce mladých Slováků podporuje krajně pravicovou stranu Kotleba-Lidová strana Naše Slovensko (LSNS). Vysoké popularitě se těší také její lídr a předseda Banskobystrického kraje Marian Kotleba. Vyplývá to z nejnovější studie bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO).

"V prostředí mladých lidí více než třetina sympatizuje s aktivitami, konkrétními kroky, programem a hodnotami Kotlebovy LSNS. I samotný lídr strany Marian Kotleba má mezi mladými poměrně vysokou podporu (30 procent) která převyšuje současnou podporu strany," uvedl dnes institut.

Analytik IVO Marián Velšic novinářům řekl, že preference LSNS mezi Slováky ve věku 18 až 39 let dosahují 23,5 procenta a že vzhledem ke zmiňovaným sympatiím mají prostor k růstu.

LSNS nečekaně uspěla v březnových parlamentních volbách, ve kterých získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. Strana například prosazuje vystoupení země z EU a NATO a ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem". LSNS se také hlásí k válečnému slovenskému státu, který byl za druhé světové války spjat s nacistickým Německem.

Cizinci z třetích zemí se možná do EU nedostanou, chystají se změny


Podle studie IVO se mladší generaci Slováků zamlouvají zejména návrhy LSNS na snížení počtu poslanců parlamentu, omezení státních sociálních dávek pro Romy či kritika na adresu současného státního zřízení na Slovensku.

S těsným odstupem za LSNS v žebříčku preferencí mezi mladší generací Slováků skončila s podporou 23,4 procenta liberální strana Svoboda a solidarita (SaS), která je nejsilnější opoziční stranou. Obliba LSNS a SaS u mladých Slováků letos na podzim v porovnání s posledními parlamentními volbami stoupla.

Výrazná většina dotazovaných uvedla, že takzvané konspirační weby představují alternativu tradičních médií a že tyto weby mají s ohledem na svobodu slova a projevu právo na existenci. Nejvíce se mladá generace obyvatel pětimilionové země zajímá na internetu o informace o událostech ve světě, o problematiku životního prostředí a o téma migrace. Nadprůměrně aktivní na internetu a sociálních sítích jsou přívrženci LSNS.

Spící Čedok probudíme a do tří let bude zase jedničkou, říká nový polský majitel
Kdo jsou Trumpovi klíčoví ministři? Podívejte se

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!