Kiska: Rusko chce kvůli Ukrajině rozbít jednotu EU | E15.cz

Kiska: Rusko chce kvůli Ukrajině rozbít jednotu EU

Nový slovenský prezident Andrej Kiska při přehlídce čestné stráže před Prezidentským palácem poté, co 15. června v Bratislavě složil přísahu a ujal se úřadu.
Nový slovenský prezident Andrej Kiska při přehlídce čestné stráže před Prezidentským palácem poté, co 15. června v Bratislavě složil přísahu a ujal se úřadu.
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Rusko v souvislosti s krizí na Ukrajině usiluje o oslabení jednoty Evropské unie. Uvedl to slovenský prezident Andrej Kiska, který se dlouhodobě netají kritikou Moskvy za její postup v konfliktu na východě Ukrajiny. Ukrajinskou krizi Kiska označil za prioritu zahraniční politiky Slovenska. Naopak slovenský premiér Robert Fico znovu kritizoval sankce mezi EU a Ruskem, Slovensko podle něj v této otázce ale nechce narušit jednotní postoj EU.

„Jsme v období, kdy vidíme zřetelnou snahu Ruska oslabovat jednotu členských států Evropské unie poté, co schopnost Evropské unie aktivně reagovat na události na Ukrajině zaskočila mnohé mimo unii, nebo dokonce překvapila,“ řekl Kiska na konferenci o zahraniční politice. Dodal, že EU musí v otázce vývoje na Ukrajině zachovat jednotný postoj.

Ačkoli členské země EU se shodly na uvalení sankcí proti Moskvě, někteří státníci včetně českého prezidenta Miloše Zemana a slovenského premiéra Fica tento krok kritizovali. Ze zemí visegrádské čtyřky (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko - V4) naopak Polsko zastává vůči Rusku tvrdší postoj.

Jsme v období, kdy vidíme zřetelnou snahu Ruska oslabovat jednotu členských států Evropské unie

„Je toho mnohem více, co nás (ve V4) spojuje, než… rozdílné názory. Udržení pozornosti a angažovanosti Polska v tomto formátu považuji za zvláště důležité,“ uvedl Kiska.

Premiér Fico v projevu na konferenci netajil, že je proti obchodním sankcím, které na sebe uvalily EU a Rusko. „Žel, Evropská unie a Rusko, kdysi strategičtí partneři, dnes komunikují prostřednictvím sankcí a vedou ekonomickou válku. Takový přístup škodí všem. Neměli bychom se utěšovat, že Rusko trpí více, protože to tak vůbec nemusí být,“ řekl Fico. Slovensko má podle něj právo prosazovat své vlastní názory. „Ale nikdy nepůjdeme proti jednotě mezinárodních organizací, především proti jednotě Evropské unie a Severoatlantické aliance,“ uvedl.

Jediným řešením je dialog

Slovenský premiér soudí, že jediným řešením napjatých vztahů s Ruskem je dialog. „Viděl už někdo v dějinách, že by nějaká krize byla vyřešena bez dialogu a bez jednání? Já ještě ne,“ řekl Fico. V diskusi pak prohlásil, že za porušování příměří na východě Ukrajiny nesou odpovědnost obě strany. „Dostal jsem informace zpravodajského charakteru, že za porušování příměří stejnou mírou odpovídají obě strany,“ řekl Fico bez bližších podrobností.

Slovenský prezident Kiska označil ukrajinskolu krizi za prioritu zahraniční politiky Bratislavy stejně jako pomoc Slovenska balkánským státům. „Nejde jen o principy a hodnoty, že každá země musí mít právo svobodně se rozhodovat o své cestě. Nejde jen o bezpečnost, že v našem bezprostředním sousedství došlo k anexi a rozpoutala se válka. Jde o náš slovenský zájem rozšiřovat prostor demokracie, stability a prosperity v našem bezprostředním okolí,“ řekl Kiska.

Profil: Slováci si zvolili "Antifica". Andreje Kisku ale neznají

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video