Klaus: Konec demokracie a národního státu se blíží | E15.cz

Klaus: Konec demokracie a národního státu se blíží

Václav Klaus
Václav Klaus
• 
ZDROJ: CTK

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nové snahy o federalizaci Evropské unie, která by měla svou vlastní hlavu státu a armádu, jsou podle prezidenta Václava Klause "konečnou fází" zániku demokracie a národního státu. Klaus to řekl v rozhovoru s britským listem The Sunday Telegraph.

„Musíme se zamyslet nad tím, jak obnovit naši státnost a naši suverenitu. To je ve federaci nemožné. EU by se měla vydat opačným směrem,“ nechal se slyšet český prezident.

Klausova slova byla mimo jiné reakcí na prohlášení předsedy Evropské komise Josého Manuela Barrosa, který 12. září oznámil, že v roce 2014 zveřejní návrhy na federalizaci sedmadvacítky. „Nebojme se toho slova,“ uvedl tehdy.

„To je poprvé, co potvrdil skutečné ambice dnešních protagonistů dalšího prohlubování evropské integrace. Do dneška lidé, jako je pan Barroso, tyto ambice před evropskou veřejností tajili. Bojím se, že má Barroso pocit, že teď je ten správný čas oznámit takový absolutně špatný vývoj. Myslí si, že dokončují koncept Evropy, ale podle mě jej ničí.“ uvedl Klaus.

Vedle Barrosa vyzvalo k užší evropské integraci v minulém týdnu devět unijních zemí, včetně Německa a Francie. Podle německého ministra zahraničí Guida Westerwelleho by měly členské země přijít o možnost vetovat rozhodnutí v oblasti obranné politiky, tak aby nemohl jediný stát blokovat návrhy, mezi nimiž by časem mohl být i vznik evropské armády. Vyzval také k vytvoření funkce přímo voleného prezidenta EU, který by „osobně jmenoval členy své evropské vlády“.

Politici se prý snaží uniknout dohledu voličů

Klaus motivaci politických elit k přesunu rozhodovacích pravomocí z národní na nadnárodní úroveň vidí v tom, že politikům umožňuje vyhnout se částečně dohledu voličů a zvýšit tak svoji moc. To, že se jim podařilo zpochybnit existenci národních států, považuje pak za nejhorší z mnoha chyb a lží při vývoji EU. „ Vstoupili jsme do EU, ne do federace, ve které se staneme jen bezvýznamnou provincií,“ řekl.

Kriticky se český prezident vyjádřil také ke své nedávné návštěvě Itálie. „Bylo pro mě skutečně velmi depresivní, kolik čelných italských politiků vyjadřovalo názor, že je nutné přesunout kompetence z Itálie do Bruselu kvůli jedné věci: pasivně přijímají, že sami nejsou schopni činit racionální rozhodnutí. Teď mají výmluvu nebo alibi, že 'jsou nuceni to udělat'. Nikdy předtím jsem to neslyšel tak explicitně nebo přímo,“ nechal se slyšet Klaus, podle něhož se tak vyhýbají zodpovědnosti a vzdávají demokracie.

Opřel se i do britských konzervativců. Vláda Davida Camerona má prý dvě tváře – jednu ukazuje svým voličům a tu druhou během jednání s Bruselem.

Jedenasedmdesátiletý politik v rozhovoru také řekl, že by ho v roce 1989 nikdy nenapadlo, že bude dnes muset připomínat hodnotu demokracie. Považuje to prý za ironii dějin.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video