Klaus: Migranti hledají v Evropě často jen lepší život | E15.cz

Klaus: Migranti hledají v Evropě často jen lepší život

Exprezident Václav Klaus
Exprezident Václav Klaus
• 
ZDROJ: Anna Vackova, E15

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Migranti, kteří do Evropy přijíždějí na člunech, sem často míří za lepším životem. A není naší povinnost jim toto umožňovat, řekl dnes Radiožurnálu bývalý prezident Václav Klaus. Migranti podle něj často nejsou těmi nejpotřebnějšími ani nejchudšími lidmi, kteří potřebují pomoc.

„To je spousta mladých mužů, kteří prostě přijedou za lepším životem do Evropy a kteří si myslí, že tady lepší život dostanou. A já myslím, že není žádnou naší povinností, abychom jim toto umožňovali,“ uvedl Klaus. „Není řešením lidstva, že se z každé země, kde se nedaří, bude utíkat někam jinam. Věci se musí řešit tam, kde vznikají,“ dodal.

Západní země Klaus obvinil z toho, že migrační vlnu zavinily i svou liknavostí v boji proti Islámskému státu (IS). „Liknavost, s jakou bojuje Západ s Islámským státem v Sýrii, je děsivá. Kdyby Západ chtěl zastavit to, co dělá za šílenosti IS, tak nebude ani jeden uprchlík,“ řekl bývalý prezident Radiožurnálu.

Vláda dnes večer jedná o tom, kolik běženců Česko v příštích dvou letech přijme. „Počet lidí, kterým nabídneme, aby tady čekali na vyřízení svého azylu nebo jim nabídneme možnost, aby se tady usadili, než například skončí válečné konflikty na Blízkém východě, tak to bude několik set v tomto roce a několik set v příštím roce,“ řekl odpoledne premiér Bohuslav Sobotka.

Evropská unie se pokouší situaci v jižních zemích bloku řešit návrhy na přerozdělení běženců. Členské státy na červnovém summitu odmítly možnost povinných kvót, přijímání uprchlíků chtějí zachovat na dobrovolné bázi.

Uprchlíci se Polsku vyhýbají, přesto se jich prý místní bojí

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video