Klaus: Rusko si zaslouží šanci na vlastní cestu | E15.cz

Klaus: Rusko si zaslouží šanci na vlastní cestu

Ilustrační foto
Ilustrační foto
• 
ZDROJ: ctk/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Nynější model západního světa s jeho nepopiratelným omezováním svobody, rostoucí manipulací lidského myšlení, nadměrnou vládní regulací, neproduktivním paternalismem, politickou korektností a iracionální doktrínou globálního oteplování je spíš než liberalismem projevem socialismu, což jsme před 25 lety nepovažovali za možné. V projevu na mezinárodním hospodářském fóru v Petrohradu to prohlásil bývalý český prezident Václav Klaus.

„V naší části světa jsme se vypořádali s komunismem, ale místo něj jsme dostali evropský socialismus,“ uvedl exprezident v projevu publikovaném v angličtině na jeho webových stránkách.

„Je to pro nás zklamání. Chtěli jsme něco jiného. Nynější evropský hospodářský systém je velmi vzdálen ekonomice volného trhu, parlamentní systém EU není dobrým příkladem pluralitní parlamentní demokracie… Svrchovanost národů se ztratila v celoevropských institucích,“ uvedl Klaus.

Západ prý ztrácí identitu

Pokud jde o Rusko, byla by podle něj „tragická chyba“ vykázat tuto zemi právě teď z Evropy. „Rusko si zaslouží šanci určit svou novou historii, najít vlastní cestu a být aktivním hráčem na mezinárodní scéně. Tragickou situaci na Ukrajině považuji za domácí ukrajinský problém, nikoli problém ukrajinsko-ruský nebo problém mezi Ruskem a Západem,“ řekl bývalý prezident.

„Neměli bychom zapomenout, že významná část problémů dnešního světa je spojena se situací Západu, s jeho postupnou ztrátou identity, s kulturním a civilizačním úpadkem a hospodářskou stagnací. Tam bychom měli hledat klíč k problémům nynějšího světa,“ prohlásil Klaus.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video