KLDR nevyšel další z testů ratety středního doletu | E15.cz

KLDR nevyšel další z testů ratety středního doletu

KLDR nevyšel další z testů ratety středního doletu
Start severokorejské rakety dlouhého doletu v jihokorejské televizi
• 
ZDROJ: čtk/AP

ČTK

Severní Korea se dnes patrně opět neúspěšně pokusila odpálit balistickou střelu. Podle jihokorejské agentury Jonhap šlo již o několikátý test rakety středního doletu, který v poslední době selhal. Napětí mezi KLDR a dalšími zeměmi v oblasti v poslední době vzrostlo v souvislosti s lednovým jaderným testem a dalšími raketovými zkouškami, po nichž svět zpřísnil sankce vůči severokorejskému režimu.

Podle prohlášení jihokorejské armády se KLDR pokusila odpálit blíže nespecifikovanou střelu okolo 5:20 místního času (v pondělí 22:20 SELČ), ale pokus zjevně selhal. Nejmenované zdroje jihokorejské agentury hovoří o raketě středního doletu Musudan.

I v komuniké amerického ministerstva zahraničí se uvádí, že pokus byl neúspěšný. Pentagon ale zároveň severokorejské počínání odsoudil jako porušení rezolucí OSN, které Pchjongjangu zakazují využívání raketové technologie. Pokračující snaha o získání raketových a jaderných zbraní „představuje významnou hrozbu pro Spojené státy, pro naše spojence a pro stabilitu v asijsko-tichomořské oblasti“, uvedlo americké ministerstvo.

Řada neúspěšných pokusů

Pokud by se tyto informace oficiálně potvrdily, šlo by již o čtvrtý neúspěšný pokus o start této rakety. Tyto střely mají podle expertů dolet 3000 až 4000 kilometrů, a jsou tedy schopny zasáhnout Jižní Koreu, Japonsko a zřejmě i americký tichomořský ostrov Guam. Střela Musudan byla poprvé představena v říjnu 2010 na vojenské přehlídce v Pchjongjangu a letos v dubnu poprvé otestována. Hned několikrát za sebou byly ale zkoušky neúspěšné.

Podle zdroje agentury Jonhap explodovala dnes raketa v odpalovacím zařízení ihned poté, co byl iniciován její start. Jihokorejští představitelé však tuto verzi oficiálně nepotvrdili. Vedení armády potvrdilo, že k pokusu o start došlo na východním pobřeží země a podrobnosti zatím analyzuje.

Pchjongjang v posledních měsících zvýšil frekvenci raketových testů, což podle pozorovatelů svědčí o tom, že chce co nejdříve disponovat střelou schopnou nést jadernou hlavici, která by byla schopna dosáhnout americké pevniny. Podle Jižní Koreje dal k tomuto testování v březnu příkaz vůdce Kim Čong-un.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!