KLDR slaví výročí vládnoucí strany, Kim Čong-un je ale stále nezvěstný | E15.cz

KLDR slaví výročí vládnoucí strany, Kim Čong-un je ale stále nezvěstný

KLDR slaví výročí vládnoucí strany (10. října 2014)
KLDR slaví výročí vládnoucí strany (10. října 2014)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komunistická KLDR dnes slaví 69. výročí od založení vládnoucí Korejské strany práce. Nejvýznamnějším aspektem oslav je ale skutečnost, že se na nich neobjevil severokorejský vůdce Kim Čong-un, jehož více než měsíc trvající nepřítomnost na veřejnosti vyvolává řadu spekulací.

Jak napsala agentura AP, severokorejské státní sdělovací prostředky dnes v obvyklém pompézním stylu pějí chválu na vůdce země. Zprávy se ale ani v nejmenším nezmiňují o tom, že by se Kim zúčastnil některé z akcí, které výročí založení strany obvykle provázejí.

Jednou z prvních akcí je půlnoční ceremonie, které se Kim Čong-un v posledních dvou letech zúčastnil. Tentokrát se ale média nezmiňují nejen o tom, zda na ní Kim Čong-un byl, ale ani o ceremonii samotné. Namísto toho hlásí, že „strana neustále sílí pod zkušeným vedením maršála Kim Čong-una“.

Kim, kterému je podle předpokladů asi 31 let, se na veřejnosti neobjevil od 3. září, kdy se s manželkou zúčastnil koncertu. Na posledních záznamech znatelně kulhal a vypadal ještě otylejší než jindy. Koncem minulého měsíce oficiální média poprvé připustila, že má vůdce zdravotní potíže; nijak to ale nerozvedla ani neupřesnila.

To zavdalo popud k řadě více i méně divokých spekulací o tom, co se vlastně v Severní Koreji děje. Možnosti sahají od různých zdravotních potíží Kim Čong-una včetně poraněného kotníku, dny či cukrovky, až po možné sesazení z úřadu; tomu ale zatím nic nenasvědčuje.

Pavla Palaščáková: Korejská zombie

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video