KLDR test rakety nevyšel, hned po startu se zřítila

Severní Korea se pokoušela vynést satelit už v roce 2009. Raketa Unha, jejíž verze byla použita i tentokrát, tehdy také spadla do moře.

Severní Korea se pokoušela vynést satelit už v roce 2009. Raketa Unha, jejíž verze byla použita i tentokrát, tehdy také spadla do moře. Zdroj: CTK

Severní Korea dnes i přes varování Západu vypustila balistickou raketu. Několik minut po startu ale raketa explodovala, rozpadla se a zřítila do moře. Neúspěch této mise, který už Pchjongjang nepřímo potvrdil, pro tamní režim znamená ztrátu prestiže, napsala agentura Reuters.

Informace o tom, že se Severokorejcům start nezdařil, bez dalších podrobností potvrdil jihokorejský ministr zahraničí Kim Song-hwan. V televizním projevu podle agentury AP řekl, že Soul „ostře odsuzuje nové severokorejské vedení“ za to, že ignorovalo výzvy mezinárodního společenství, aby start rakety zrušilo. Za provokaci ho považuje Japonsko i Spojené státy, dnes se kvůli němu sejde Rada bezpečnosti OSN.

Podle Soulu se raketa po výbuchu rozpadla na dvacet kusů a pak spadla do moře západně od pobřeží Jižní Koreje. Ministerstvo obrany oznámilo, že zahájilo pátrací akci po jejích troskách.

Severní Korea tvrdila, že chce, aby raketa Unha-3 na oběžnou dráhu vynesla komunikační družici, která by na Zemi posílala informace třeba o vývoji počasí. Většina západních zemí, Jižní Korea a Japonsko ale ujištěním stalinistického státu nevěřily a obávaly se, jde o zastírací manévr pro zkoušku rakety dlouhého doletu schopnou nést jadernou hlavici. Severní Korea v uplynulých letech provedla dvě jaderné zkoušky.

Severokorejská agentura KCNA uvedla, že satelit, který raketa měla vynést do vesmíru, se nedostal na oběžnou dráhu. „Vědci, technici a odborníci nyní vyhodnocují příčinu tohoto neúspěchu,“ uvedla oficiální agentura země, kde panuje tvrdá komunistická diktatura.

KLDR vypustila raketu Unha-3 z nové odpalovací rampy na svém západním pobřeží poblíž čínské hranice. Stalo se to k příležitosti oslav stého výročí narození severokorejského vůdce Kim Ir-sena.

Čína vyzvala ke klidu v regionu

Čína po dnešním nezdařeném startu severokorejské rakety se satelitem vyzvala ke klidu a zdrženlivosti na Korejském poloostrově. Ve stručném prohlášení to podle agentury Reuters uvedl mluvčí čínské diplomacie Liou Wej-min.

„Doufáme, že všechny strany dokážou zachovat klid a zdrženlivost a neučiní nic, co by narušilo mír a stabilitu na Korejském poloostrově,“ uvádí se ve dvouřádkovém prohlášení na webu čínského ministerstva.

Na Čínu, která je hlavním spojencem KLDR, tlačí Washington, aby na Pchjongjang vyvinula větší tlak.