KLDR vyhostila štáb BBC, točil o životě běžných lidí | e15.cz

KLDR vyhostila štáb BBC, točil o životě běžných lidí

Zahraniční novináři v Pchjongjangu
Zahraniční novináři v Pchjongjangu
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Severní Korea zadržela a následně vyhostila ze země tým zpravodajské stanice BBC včetně reportéra Ruperta Wingfielda-Hayese. Podle BBC se Severokorejcům nelíbilo, jakým způsobem Wingfield-Hayes informoval o životě v Pchjongjangu.

V KLDR se právě koná sjezd vládnoucí Korejské strany práce a Pchjongjang kvůli tomu povolil vstup do země asi stovce zahraničních novinářů. Podle agentury AP ovšem Wingfield-Hayes a jeho spolupracovníci k této skupině nepatřili a jejich pobyt v Severní Koreji měl skončit v pátek. Když se chystali ze země odletět, byli na letišti zatčeni a předvedeni k výslechu.

Generální tajemník severokorejského mírového výboru O Rjong-il řekl, že Wingfieldovo-Hayesovo zpravodajství překrucovalo fakta a „nesprávně informovalo o systému a vedení země“. Wingfield-Hayes se podle něj písemně omluvil a napříště má zakázán vstup do KLDR.

Osmihodinový výslech

Dnes dopoledne SELČ nastoupili členové týmu BBC v severokorejském hlavním městě Pchjongjangu do letadla mířícího do čínské metropole Pekingu, napsala agentura Reuters. Wingfield-Hayes byl podle BBC zadržen spolu s produkční Marií Byrneovou a kameramanem Matthewem Goddardem. Wingfield-Hayes se musel podrobit osmihodinovému výslechu a podepsat po něm prohlášení.

Podle Stephana Evanse, který je rovněž z BBC a je v Pchjongjangu, nebylo severokorejské vedení spokojeno s reportážemi, v nichž Wingfield-Hayes popisoval život lidí v severokorejské metropoli. V nich novinář mimo jiné vyjádřil podezření, zda moderně vybavená dětská nemocnice a další zařízení, která mu byla předvedena, jsou autentická nebo mají jen zastírat a přikrášlovat pravý stav věcí.

BBC měla ledovat návštěvu nobelistů

Tým Wingfielda-Hayese přicestoval do Severní Koreje dřív než ostatní zahraniční reportéři, kteří byli do země pozváni u příležitosti sjezdu vládnoucí strany. Úkolem štábu BBC bylo krýt týdenní návštěvu tří držitelů Nobelovy ceny, kteří do KLDR přijeli krátce před sjezdem a již zemi opustili.

Mezi laureáty Nobelovy ceny byl mimo jiné izraelský biochemik Aaron Ciechanover, který prestižní ocenění získal za chemii v roce 2004, Brit Richard Roberts, který dostal v roce 1993 Nobelovu cenu za lékařství, a držitel Nobelovy ceny za ekonomii z roku 2004 Nor Finn E. Kydland. Jejich návštěvu zorganizovala Mezinárodní nadace pro mír sídlící ve Vídni ve snaze o podporu dialogu s izolovanou komunistickou zemí.

K pobytu zahraničních novinářů pozvaných u příležitosti stranického sjezdu AP napsala, že tito cizinci nedostali možnost být přítomni při jednání a nedostali se do styku se žádným z 3400 delegátů. Musejí se údajně spoléhat na zprávy z místních médií, která ale o jednání informují se zpožděním, někdy až příští den. Pro cizí novináře byl připraven program v podobě výletů po Pchjongjangu, při nichž mohli vidět pouze místa vybraná Severokorejci.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery