Kolumbie prodloužila příměří s rebely z FARC do konce roku | E15.cz

Kolumbie prodloužila příměří s rebely z FARC do konce roku

ČTK

Vstoupit do diskuze
0

Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos prodloužil ve čtvtek příměří s rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie (FARC) až do konce letošního roku. Rozhodnutí má umožnit oběma stranám dopracovat novou mírovou dohodu poté, co Kolumbijci před dvěma týdny v referendu těsně odmítli návrh té původní.

Santos k rozhodnutí prodloužit příměří, které mělo vypršet koncem října, dospěl po setkání se studenty, kteří ve čtvrtek uspořádali v Bogotě mnohatisícovou demonstraci na podporu mírové dohody. "Jeden z těch studentů mi připomněl, že v armádě i mezi povstalci jsou mladí lidé, čekající co se stane, kteří doufají, že už nebudou muset vypálit ani ránu. Kvůli tomu, a na žádost studentů, jsem se rozhodl prodloužit příměří do 31. prosince," uvedl Santos podle agentury Reuters.

Příměří lze poté ještě dále prodlužovat, prezident však prohlásil, že doufá v ukončení obnovených havanských rozhovorů ještě v letošním roce.

Odpůrci dohody, kteří v referendu začátkem měsíce překvapivě těsnou většinou hlasů zvítězili, chtějí docílit tvrdšího přístupu k velitelům a bojovníkům FARC odpovědným za zabíjení, k nimž byl podle nich původní text smlouvy příliš mírný.

Santos za snahu ukončit více než půlstoletí trvající ozbrojené povstání minulý týden získal Nobelovu cenu za mír.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.