Komise žaluje Česko kvůli nezapracování směrnic | E15.cz

Komise žaluje Česko kvůli nezapracování směrnic

ilustrační foto
ilustrační foto
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: bloomsberries via Flickr

ČTK

Evropská komise se rozhodla poslat Česko k Soudnímu dvoru Evropské unie (ESD) i kvůli tomu, že Praha nezapracovala unijní směrnice k bezpečnosti železnic a k registru podnikatelů v silniční dopravě. Uvedl to tiskový odbor komise, který ve čtvrtek také informoval, že bruselská exekutiva posílá ČR k soudu za nezapracování směrnice k řešením případných problémů bank.

U každého případu hrozí ČR nejspíš vysoká pokuta. Česko už ale podle diplomatů ve všech třech bodech podniká potřebné kroky, a spory by tak neměly mít faktické následky.

Směrnice k bezpečnosti železnic vyžaduje například od členských států, aby vytvořily nezávislý orgán pro vyšetřování nehod a aby definovaly společné principy řízení a kontroly bezpečnosti železnice. ČR to podle komise plně nerealizovala. Především české zákony nezaručují, že nový inspekční orgán zahájí vyšetřování nejpozději do týdne po obdržení zprávy o nehodě a že závěrečné vyšetřovací zprávy obdrží všechny zúčastněné strany.

Komise začala ohledně směrnice řízení s ČR v roce 2013 a před dvěma měsíci poslala do Prahy takzvané odůvodněné stanovisko, v němž opět upozornila, že pravidla podle směrnice 2004/49/CE k železniční inspekci a bezpečnosti měla v zemi platit od dubna 2006.

Pracujeme na tom

Všechny požadavky týkající se vyšetřování nehod na železnici řeší novela zákona o drahách, která je v současnosti v Poslanecké sněmovně, řekl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Podobně registr dopravců funguje v tuto dobu ve zkušebním provozu, dodal mluvčí s tím, že věří, že Evropská komise tento posun zaznamená a řízení postupně uzavře.

ČR se podle komise prohřešila vůči unijní legislativě i u směrnice k propojení registrů v silniční dopravě s cílem zajistit jednotná kritéria pro možnost stát se provozovatelem silniční přepravy a podnikat v dopravě. Směrnice 1071/2009, která podle komise zvyšuje bezpečnost na silnicích v Evropě, měla být do českého právního systému zapracována do 31. prosince 2012. Registr v ČR je teprve ve zkušebním provozu. Zpoždění je důsledkem nutnosti opakovat zrušené výběrové řízení.

Komise ve čtvrtek také sdělila, že Česko přes urgence dosud nezapracovalo směrnice 2014/59/UE patří k hlavním opatřením, kterými unie reagovala na nedávnou finanční krizi s cílem učinit bankovní systém bezpečnější a zdravější. Nová pravidla dávají úřadům členských zemí nástroje a pravomoci ke zmírnění a řešení těžkostí či selhání bank a velkých investičních společností. Směrnice měla být zapracována do konce loňského roku.

České ministerstvo financí už příslušný návrh zákona poslalo do parlamentu, kde má norma za sebou první čtení. Je předpoklad, že bude přijata ještě letos.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.