Kongres schválil sankce proti Venezuele za potlačování protestů | E15.cz

Kongres schválil sankce proti Venezuele za potlačování protestů

Nicolas Maduro
Nicolas Maduro
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Americká Sněmovna reprezentantů přijala ve středu návrh zákona, kterým zavádí sankce proti představitelům venezuelského režimu. Důvodem je především údajné porušování lidských práv během potlačování letošních protivládních protestů. Prezident Barack Obama zákon podepíše.

Senát amerického Kongresu předlohu schválil již v pondělí, k její platnosti chybí už jen podpis prezidenta Baracka Obamy. „Má v plánu zákon podepsat,“ řekl mluvčí Bílého domu Josh Earnest.

Opatření se dotkne vysoce postavených osob ve státní správě, o konkrétních jménech však rozhodne až vláda. Postižení lidé nebudou smět cestovat do USA a americké úřady jim zmrazí vklady na bankovních účtech. Už na konci července americké ministerstvo zahraničí vydalo zákaz udělování víz 24 venezuelským představitelům.

Při demonstracích zemřelo přes 40 lidí

Washington viní některé vysoce postavené Venezuelany, že se na počátku roku podíleli na násilném potlačení několikaměsíčních protestů proti vládě socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Během demonstrací přišlo o život více než 40 lidí na obou stranách. Tisíce protestujících policie pozatýkala.

Maduro už tento týden „imperialistické“ sankce odsoudil a obvinil USA z podpory protistátního spiknutí. Americký senátor Robert Menendez, který sankce v Kongresu prosadil, naopak vyzval další státy světa, aby se k USA přidaly.

Hrozba sankcí přichází v době, kdy je venezuelské hospodářství oslabeno klesající cenou ropy na světových trzích a vysokou inflací.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video