Konzervativci a labouristé zahájili boj, napadají se z poškození britské prosperity | E15.cz

Konzervativci a labouristé zahájili boj, napadají se z poškození britské prosperity

Britský premiér a šéf Konzervativní strany David Cameron
Britský premiér a šéf Konzervativní strany David Cameron
• 
ZDROJ: ctk

Pavla Palaščáková

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Ve Velké Británii včera oficiálně odstartovala kampaň před volbami, které se uskuteční 7. května. Konzervativci do ní vstupují se znepokojením. Strana po čtvrtečním televizním duelu premiéra Davida Camerona s jeho hlavním rivalem Edem Milibandem zaostala za labouristy v průzkumu o čtyři procenta. Předseda vlády chce na voliče zapůsobit scénářem ekonomického chaosu v případě vítězství opozice. Jeho soupeř zase straší negativními důsledky referenda o setrvání země v Evropské unii.

Toryové se s labouristy v průzkumech z posledních měsíců neustále střídali ve vedení a souboj zřejmě bude napínavý až do konce. Cameron apeluje na Brity, že potřebuje ještě jeden termín, aby dokončil svou práci. Staví přitom na nejlepší kondici britské ekonomiky od roku 2007 a výsledcích šetření veřejného mínění, podle nichž lidé jeho straně v hospodářských záležitostech důvěřují více.

Slibuje pokračování růstu a tvorby pracovních míst, která generují peníze pro fungování a zlepšování zdravotnického systému. „Miliband naoko slouží pracujícímu lidu, zatímco plánuje zvyšování daní a dluhu,“ vzkázal premiér.

Volební preference britských politických stran Autor: e15

Lídr labouristů kontruje tvrzením, že si hlavní vládní strana zahrává s prosperitou země, když zpochybňuje její členství v osmadvacítce. „Největším rizikem pro britský byznys je hrozba odchodu z EU,“ píše se v celostránkovém inzerátu, který má partaj v The Financial Times. Obsahuje prohlášení několika významných byznysmenů. Miliband také zlehčuje úspěchy konzervativců tvrzením, že ekonomické zotavení za současné koalice bylo nejpomalejší za více než století.

Labouristům přitom v jejich tažení ublížil jejich vlastní sponzor, byznysmen Assem Allam. Podle něj by měl Miliband přestat trestat lidi, kteří vytvářejí bohatství. „Je to v genech konzervativní strany dostat ekonomiku země na správnou cestu. Opravdu se domnívám, že jsou nejlepší stranou v Evropě ve zvládání hospodářství,“ uvedl v neděli pro server listu The Daily Telegraph.

Cena za brexit. Co by znamenal odchod Británie z EU?

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video