Královna Alžběta II. s Brity oslavuje 60 let na trůně | E15.cz

Královna Alžběta II. s Brity oslavuje 60 let na trůně

jnd, ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

V Británii dnes začaly čtyřdenní oslavy 60. výročí nástupu na trůn královny Alžběty II., a to s její tradiční návštěvou prestižních koňských dostihů Derby v jihoanglickém Epsomu, kde se shromáždilo asi 150.000 lidí. Kvůli délce oslav "diamantového" výročí jejího panování mají Britové o dva dny prodloužený víkend.

Oslavy oficiálně zahájila přehlídka a královského jízdního dělostřelectva v centru Londýna. Královna pak zamířila na dostihy. Alžběta II. je známou příznivkyní dostihů, i když na rozdíl od mnoha jejích poddaných nesází.

Plnokrevníci z její stáje také běželi na dnešním derby. Vyhrál favorizovaný kůň Camelot, jehož žokeji Josephu O'Brienovi královna v modrém kabátě předala trofej pro vítěze.

Vévodkyně Meghan porodila. Je to kluk, culí se šťastný princ Harry. Více zde >>>

Panovnice s vítězi závodu hovořila. „Má neuvěřitelné znalosti. Její vědomosti o plnokrevnících a chovu jsou rozsáhlé,“ řekl šéf dostihového areálu Anthony Cane.

V neděli Alžběta II. vyrazí v doprovodu manžela prince Philipa na zvlášť upravené lodi The Spirit of Chartwell na Temži v rámci gigantické flotily tisíce plavidel, kterou prý bude ze břehů sledovat až milion diváků. Pak se budou pořádat po celé zemi společné pikniky a sousedské slavnosti - po vzoru oslav z roku 1977, kdy se jich zúčastnily miliony lidí.

Ne všichni v Británii slaví. Antimonarchistická organizace Republic chystá na neděli protest na břehu Temže.

Levicově orientovaný deník The Guardian na svém serveru čtenářům nabízí republikánsky smýšlejícím čtenářům možnost jedním kliknutím odstranit zprávy a fotografie informující o královském jubileu. Jimi jsou jinak všechny britské deníky a zpravodajské servery doslova obaleny.

 

V pondělí bude koncert před Buckinghamským palácem, ne kterém zahrají Paul McCartney, Elton John, Kylie Minogue, Jessie J, Tom Jones, Cliff Richard, Ed Sheeran nebo Stevie Wonder.

V úterý bude královna na bohoslužbě díkuvzdání v londýnské katedrále sv. Pavla a na následující recepci ve Westminster Hall v parlamentu. Domů se pak vrátí v čele průvodu kočárů. Oslavy vyvrcholí, když pozdraví davy z balkonu Buckinghamského paláce.

Déle než Alžběta II. strávila na britském trůně jen královna Viktorie

Šestaosmdesátiletá panovnice je druhým „nejdéle sloužícím“ britským monarchou. Překonává ji jen královna Viktorie, která převážně v 19. století vládla přes 63 let. Alžběta II. již slavila v roce 1977 stříbrné a v roce 2002 s ještě větší pompou zlaté výročí nástupu na trůn. Ale oslavy diamantového jubilea Británie zažila poprvé a naposledy v předminulém století právě s královnou Viktorií v roce 1897.

„Královna poskytla (zemi) neuvěřitelnou službu. Nikdy neudělala chybný krok, je tady a ve světě velmi populární a respektovaná. Je to příležitost, aby jí lidé poděkovali,“ vzdal panovnici hold britský premiér David Cameron.

Oslavy diamantového výročí jsou pro Británii jedním ze dvou vrcholů roku. Londýn v létě zažije olympijské hry a radnice hlavního města si slibuje, že oslavy vyrovnají pokles v počtu turistů, který pravidelně před olympijskými hrami pořadatelská města zažívají.

Autor: jnd, ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.