Krejčíř půjde v JAR před soud nejdřív v červnu 2015 | E15.cz

Krejčíř půjde v JAR před soud nejdřív v červnu 2015

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu
Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu
• 
ZDROJ: ctk/sapa

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Soud s Radovanem Krejčířem bude v Jihoafrické republice pokračovat nejdříve v červnu příštího roku. Uvedl to jihoafrický zpravodajský server SABC News s odvoláním na rozhodnutí johannesburského soudce Colina Lamonta. Český podnikatel je obžalován z únosu, z pašování drog a z pokusu o vraždu. Stíhán je i v Česku, které žádá Jižní Afriku o Krejčířovo vydání.

Podle SABC News je soudce Lamont nespokojen se zdržovací taktikou obhajoby a neustálými odklady, které Krejčířovy kauzy v JAR doprovázejí. Čech byl zadržen loni v listopadu a pokud bude stání obnoveno v polovině příštího roku, bude ve vazbě víc než půldruhého roku.

Počátkem tohoto týdne soud v Johannesburgu odmítl žádost Krejčířových obhájců o zpřístupnění výpisu telefonních hovorů soukromého detektiva Paula O'Sullivana. Detektiv se dlouhodobě zabývá vyšetřováním Krejčířových kauz. Žádost o telefonní záznamy byla podle O'Sullivana jen další zdržovací taktikou. Kromě jeho výpisů soud rozhodoval také o vydání telefonních záznamů šéfky jihoafrické policie Riahy Phiyegaové a dvou dalších vysoce postavených policistů více než pět měsíců.

Tři Krejčířovy kauzy

V JAR nyní soudy projednávají tři trestní kauzy, ve kterých figuruje Krejčíř. První se týká pokusu o vraždu O'Sullivana a policisty Nkosany Ximby. Ve druhé čelí Krejčíř obžalobě z vraždy Zimbabwana Phumlaniho Ncubeho, který pro něj údajně pracoval jako vymahač dluhů. Oba případy soud letos v dubnu sloučil do jednoho procesu, který následně v červenci odročil na 13. dubna 2015.

Ve třetí kauze, jejíž projednávání soud odročil dnes, je Krejčíř a pět dalších lidí obžalováno z únosu a mučení Bhekiho Lukheleho za účelem dostat od něj informaci o jeho bratrovi, který prý pro Krejčíře převážel 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (asi 44 milionů korun) a který i s drogou zmizel.

Jihoafrická policie prý pracuje ještě na čtvrté kauze, která zatím není před soudem. Jde o vraždu Sama Issy, který zemřel loni v říjnu v luxusní johannesburské čtvrti Bedfordview. Tento obchodník libanonského původu prý byl Krejčířovým pobočníkem. Čech všechna obvinění odmítá.

Od listopadu 2013 ve vazbě

Krejčíř žije v JAR od roku 2007 a od listopadu 2013 je ve vazbě. Čtyři jeho dosavadní žádosti o propuštění na kauci neuspěly. V JAR usiluje o azyl - tato jeho žádost je posuzována v odvolacím řízení.

V ČR byl v roce 2012 odsouzen k 10,5 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik. V kauze týkající se údajné snahy o vytunelování státního podniku Čepro čelí v současnosti obvinění z pěti různých trestných činů. Vedle přípravy vraždy jsou to účast na organizované zločinecké skupině, podvod ve stádiu přípravy a pokusu, padělání peněz a padělání platebního prostředku, konkrétně směnek. Hrozí mu tentokrát až výjimečný trest odnětí svobody. Krejčířovu vydání do ČR brání právě nedořešené azylové řízení.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video