Krejčíř znovu nabízí kauci. Chce propuštění z vazby

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu

Uprchlý český podnikatel Radovan Krejčíř kouří cigaretu před budovou pretorijského soudu Zdroj: ctk/sapa

Za zoufalou snahu označují jihoafrická média pokus Radovana Krejčíře o propuštění na kauci. Krejčíř spolu se třemi Jihoafričany čelí obvinění z pokusu o vraždu a z únosu. Ostatním třem obžalovaným soud v prosinci propuštění na kauci povolil.

Právníci uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře požádali nejvyšší soud v Johannesburgu, aby Krejčířovi umožnil propuštění na kauci. Krejčíř je od prosince ve vazbě a soud nižší instance mu propuštění na kauci tehdy zamítl. Krejčířovi právníci v prosinci nedokázali soud přesvědčit, že v Česku pravomocně odsouzený podnikatel nebude zastrašovat svědky a neuprchne z Jihoafrické republiky. Krejčíř stále hovoří o své nevině.

Advokát 45letého Krejčíře nyní nejvyššímu soudu řekl, že Krejčíř se ani po dvou pokusech o jeho zavraždění nebojí o život a z Jihoafrické republiky neuprchne, pokud bude na kauci propuštěn.

Český uprchlík k soudu osobně nepřišel. V první řadě soudní místnosti ale seděla jeho žena Kateřina Krejčířová a syn Denis a na místě byl značný počet policistů.

Jihoafrický list Post neuvedl, kdy a případně jak by nejvyšší soud mohl rozhodnout. Krejčířovu žádost ale označil za „zoufalou snahu“.

Krejčíře jihoafrická policie zatkla loni koncem listopadu. Vyšetřovatelé ho viní, že s trojicí spoluobviněných v červnu unesl a mučil bratra údajného Krejčířova drogového kurýra, který měl do Austrálie dopravit 25 kilogramů pervitinu v hodnotě 24 milionů randů (48 milionů korun). Kurýr i s drogami ale zmizel a podnikatel ho prý chtěl přes jeho bratra vypátrat.

Smyčka okolo uprchlého českého podnikatele Radovana Krejčíře se v Jihoafrické republice stahuje. Je o tom přesvědčen soukromý vyšetřovatel Paul O'Sullivan, který se Krejčířovým případem dlouhodobě zabývá. O'Sullivan také podotkl, že není vyloučeno, že se Krejčíře znovu pokusí zlikvidovat i jihoafrické podsvětí.

Radovan Krejčíř » narodil se 4. listopadu 1968 v Dolním Žukově v Českém Těšíně
» vystudoval Ekonomickou fakultu Vysoké školy báňské v Ostravě
» první velké peníze získal při kuponové privatizaci
» v roce 2002 mu někdo unesl a pravděpodobně zabil otce Lamberta
» po sérii obvinění i držení ve vazbě si v roce 2005 pro Krejčíře přišla už najisto policie, jemu se ale povedlo utéct
» v roce 2013 byl pravomocně odsouzen v Česku na deset a půl roku za daňové delikty
» nejprve utekl s rodinou na Seychely
» v roce 2007 byl zadržen v Johannesburgu, kde od té doby protahuje azylové řízení
» brzy se zapojil do místního podsvětí, okolo něj zemřelo v posledních letech dvanáct lidí, on sám v létě unikl střelbě
» v listopadu zabíjela bomba v jeho podniku, nyní čelí obvinění z pokusu o vraždu a únos
» s manželkou Kateřinou má syna Denise

Profil: Pro Krejčíře přestává být Jižní Afrika rájem na zemi