Krizi na Ukrajině má vyřešit diplomacie, opakovala Merkelová v Moskvě | E15.cz

Krizi na Ukrajině má vyřešit diplomacie, opakovala Merkelová v Moskvě

Angela Merkelová a Vladimir Putin během návštěvy německé kancléřky v Moskvě
Angela Merkelová a Vladimir Putin během návštěvy německé kancléřky v Moskvě
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německá kancléřka Angela Merkelová v Moskvě na začátku schůzky s ruským prezidentem Vladimirem Putinem zopakovala, že současnou krizi na Ukrajině je třeba řešit mírovými a diplomatickými prostředky. Kancléřka předtím spolu s Putinem položila u příležitosti 70. výročí konce druhé světové války věnec u hrobu neznámého vojína.

„Na základě hořkých zkušeností jsme se naučili řešit těžké situace mírovými a diplomatickými prostředky. Jedna taková situace nyní nastala. Proto je dobré, že máme možnost hovořit například také o územní integritě Ukrajiny,“ řekla Merkelová na začátku schůzky s Putinem.

Putin pak vyzval k rychlému řešení problémů ve vztazích mezi Ruskem a Německem zastíněných různým pohledem na ukrajinskou krizi. „O co rychleji přestanou tyto problémy negativně ovlivňovat vzájemné vztahy, o to lépe,“ uvedl před novináři. Oba politici se pak odebrali k jednání za zavřenými dveřmi.

Podobně jako většina západních státníků ale Merkelová kvůli roli Ruska v ukrajinském konfliktu pominula sobotní oslavy v ruské metropoli. Do Moskvy přicestovala o den později.

Kreml čeká na gesto z Bruselu

Už ve čtvrtek se ve Volgogradu setkali ministři zahraničí Ruska a Německa Sergej Lavrov a Frank-Walter Steinmeier. Německý ministr přijel do Volgogradu uctít památku vojáků, kteří ve městě a jeho okolí padli v největší bitvě na východní frontě druhé světové války.

Ke schůzce se ministři sešli přímo v srdci někdejšího stalingradského bojiště. Lavrov u této příležitosti řekl, že Rusko je připraveno obnovit oficiální styky se Severoatlantickou aliancí, přerušené kvůli ukrajinské krizi, pokud z Bruselu takový návrh přijde.

Hynek Kmoníček: Až přijede Putin

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video