Krutý rozsudek pro Berlusconiho | E15.cz

Krutý rozsudek pro Berlusconiho

Silvio Berlusconi
Silvio Berlusconi
• 
ZDROJ: CTK/AP/Andrew Medichini

Daniel Deyl

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Milánský soud vynesl dlouho očekávaný rozsudek nad bývalým italským premiérem Silviem Berlusconim, loni usvědčeným z daňových úniků.

Jednou za týden si jdete na půl dne poklábosit s vrstevníky. Jinak jste ve své vile v Lombardii, nedaleko Milána. V úterý večer se seberete a jedete do Říma, kde vlastníte byt. Dva dny si tam vyřizujete své věci; obvykle neformálně mluvíte s kolegy z politiky. Ve čtvrtek večer zase odjedete do vily k Milánu. Takový krutý režim budete podstupovat dvanáct, ale možná také jenom deset měsíců.

Tak to vypadá, když v Itálii dostanete čtyři roky vězení - tedy pokud jste bývalý premiér a dodnes vlivný politik, jako se to stalo Silviovi Berlusconimu. Jak je to možné? Inu, milánský soud vyměřil šéfovi strany Forza Italia čtyři roky nepodmíněně.

Ovšem díky zákonu, jejž schválil parlament v roce 2006 (byl to ironií osudu jeden ze zákonů, s nimiž přišla Berlusconiho odstupující vláda), znamená čtyřletý rozsudek „natvrdo“ ve skutečnosti jen jeden rok za mřížemi a zbytek na podmínku na svobodě. Důvod je jednoduchý - přeplněné věznice.

Veřejně prospěšné práce

To máme pořád jeden rok vězení - ovšem jiný - tentokrát již starší - zákon zase stanoví, že trest ve výši jednoho roku lze změnit na veřejně prospěšné práce. V případě lidí starších 70 let to dokonce silně doporučuje; Berluscomnimu je sedmasedmdesát.

A veřejně prospěšné práce mohou probíhat buď v plné délce rozsudku, nebo mohou být o dva měsíce zkráceny; to v případě, že se odsouzený chová slušně.

Berlusconi nebude smět opustit Lombardii v jiné době než vždy od úterního do čtvrtečního večera a nebude smět jezdit jinam než do Říma. Zároveň bude v platnosti dvouletý zákaz politického angažmá.

Vztahuje se ovšem pouze na oficiální výkon ve veřejných funkcích, nikoli na neformální vnitrostranická jednání, jimž - alespoň podle zprávy deníku La Repubblica - stále vládne.

Stranu Forza Italia Berlusconi založil v roce 1994, v roce 2009 ji rozpustil a přejmenoval na Národ svobody a loni přejmenoval zpět na Forza Italia.

Z posledních dvaceti let strávila polovinu ve vládě, ale dnes je se 67 poslanci (z celkového počtu 630) v hluboké opozici. Její kritici tvrdí, že nebude schopna odchod svého zakladatele přežít.

A zakladatel se bude mít před soudem co ohánět i nadále. Má na krku sedmiletý rozsudek za to, že ještě coby premiér platil za sex nezletilé dívce a poté se snažil zneužít své funkce k ututlání skandálu. Očekává se, že jeho odvolání začne soud projednávat letos v létě.

Autor: Daniel Deyl

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.