Kuba se dál otevírá trhu. Lidé si budou moct půjčit na podnikání | E15.cz

Kuba se dál otevírá trhu. Lidé si budou moct půjčit na podnikání

Havana, Kuba
Havana, Kuba
• 

vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Komunistická Kuba pokračuje v reformách posilujících volný trh. Tamní banky začaly nabízet individuální půjčky občanům na rozjezd podnikání. S odkazem na vládní list Granma o tom informoval server BBC. Nejnovější opatření navazuje na protržní změny, které na ostrově zavádí režim prezidenta Raúla Castra.

Raúl Castro musí řešit, jak oživit umdlévající kubánské hospodářství. Už delší dobu jde cestou pozvolných změn, které mají v rámci centrálně řízené ekonomiky dávat prostor i soukromému podnikání. Poté, co bylo v posledních letech nutné propustit větší množství státních zaměstnanců, snaží se komunistický režim vytvářet podmínky pro rozvoj drobných živností.

Během minulých dvou let se na Kubě výrazně zmírnily překážky pro start vlastního podnikání, lidé smí kupovat a prodávat nemovitosti a auta. S otevřením bankovních úvěrů pro individuální podnikání přichází další radikální změna.

Nejmenší částka, kterou si budou Kubánci moct půjčit, je 1000 pesos (zhruba 40 dolarů - asi 800 korun). Nejnižší půjčky by měly směřovat hlavně k farmářům. Při zakládání živnosti bude minimální hranice pro úvěr 125 dolarů (2500 korun).

Větší půjčky se budou poskytovat jen individuálně, záviset přitom bude na schopnosti žadatele půjčku splácet. Vládní kubánský list neuvedl, za jaký úrok bude možné si půjčovat. Úročení se má odvíjet od délky úvěru a má se řídit pokyny centrální banky. Kubáncům se má také otevřít možnost mít soukromý bankovní účet a platební karty.

Přestože poslední změny začínají značně měnit tvář kubánské ekonomiky, Raúl Castro zdůrazňuje, že jde o to socialistický model vylepšit a ne ho opustit.

Autor: vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video