Kyjev dál bouří. Kličko chce zakládat domobrany | e15.cz

Kyjev dál bouří. Kličko chce zakládat domobrany

Vitalij Kličko po návratu z Mnichova
Vitalij Kličko po návratu z Mnichova
• 
ZDROJ: CTK/AP

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
V centru Kyjeva se v neděli sešlo přes šedesát tisíc protivládních demonstrantů. Po návratu z mnichovské bezpečnostní konference před davy opět předstoupili opoziční předáci Vitalij Kličko a Arsenij Jaceňuk. Obě nejznámější tváře nynější ukrajinské opozice se v pátek a sobotu v Mnichově setkaly s mnoha západními představiteli, kteří jim vyjádřili podporu.

Opoziční lídři oznámili, že ukrajinská opozice požádala západní země o finanční pomoc. Opozice podle Klička rovněž požaduje mezinárodního zprostředkovatele při rozhovorech s vládou, který by zabránil rozdílným interpretacím.

Kličko poté vyzval demonstranty k vytváření domobran. „Zakládejte domobrany na každém dvoře, v každém okrese, v každém domě,“ prohlásil. Neřekl nicméně, zda by tyto domobrany měly být ozbrojeny. Opozice podle agentury DPA viní vedení státu, že najímá skupiny rváčů, které mají za použití brutálního násilí vyvolávat chaos.

Ruští únosci?

Ruský novinář Nikita Perfiljev, který informuje o situaci na Ukrajině, o víkendu podle agentury AFP uvedl, že byl i se svým kameramanem unesen. „Zbili nás a doporučili nám vrátit se do Ruska,“ prohlásil. „Únosci mluvili perfektně Rusky,“ dodal. Neupřesnil však, kdy se incident odehrál. Perfiljev údajně v Kyjevě pracuje pro ruský zpravodajský web Ridus blízký ruské opozici.

Obětí únosu se podle dřívějších informací stal také ukrajinský opoziční aktivista Dmytro Bulatov, který byl po více než týdnu nalezen těžce zraněný. Bulatova unesli neznámí pachatelé, kteří jej prý mučili po celou dobu, kdy byl pohřešován. Bulatov nyní údajně dostal povolení odcestovat do Evropské Unie na léčení, ačkoli mu kvůli účasti na protivládních protestech hrozí až osm let vězení.

Janukovyče trápí horečka

Janukovyč si ve čtvrtek vzal nemocenskou, údajně kvůli nachlazení a horečce. Někteří opoziční politici ale vyjádřili podezření, že hlava státu se tímto způsobem snaží vyvléci z dalších jednání s opozicí. Prezidentovy internetové stránky dnes uvedly, že Janukovyč se v pondělí vrátí z nemocenské do práce. „Po absolvování potřebného léčení se prezident cítí dobře, jeho zdravotní stav je uspokojivý,“ sdělila podle agentury DPA prezidentská kancelář.

Očekává se, že ukrajinský parlament bude v úterý projednávat ústavní reformy, které by prezidenta připravily o některé pravomoci a přesunuly je na premiéra. Janukovyč tento týden přijal demisi premiéra Mykoly Azarova, nového předsedu vlády zatím nejmenoval.

Protesty na Ukrajině
Ukrajinou už přes dva měsíce zmítají protesty proti režimu proruského prezidenta Viktora Janukovyče, jenž v listopadu odstoupil od záměru podepsat s EU asociační dohodu, a namísto toho přistoupil k utužení vztahů s Ruskem. Centrem nepřetržitých protestů je náměstí Nezávislosti, všeobecně známé jako Majdan.

Analýza: Ukrajina Rusko potřebuje, krizí zasažená EU ji vlastně ani nechce

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video