Lavrov: Syrská opozice se stále nedohodla na zástupcích pro jednání s vládou | E15.cz

Lavrov: Syrská opozice se stále nedohodla na zástupcích pro jednání s vládou

Lavrov: Syrská opozice se stále nedohodla na zástupcích pro jednání s vládou
Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov
• 
ZDROJ: čtk

ČTK

Syrská opozice se ještě neshodla na seznamu svých zástupců, kteří povedou jednání s centrální vládou. Ta už je připravena rozhovory zahájit, prohlásil podle agentury Interfax ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Diplomatické rozhovory o Sýrii se mají konat pod patronací OSN koncem ledna v Ženevě. Partnerem Damašku má být v tomto rokování syrská opozice.

Syrský dialog je jedním z bodů rezoluce, kterou 19. prosince schválila Rada bezpečnosti OSN. Počítá se v ní se syrskými rozhovory, uzavřením příměří, s dohodou o přechodné vládě a přípravou voleb. Podle znalců ale dohoda nebude jednoduchá a složitá budou i jednání o příměří.

Ačkoli se státy v Radě bezpečnosti dohodly na znění rezoluce, v praxi nepanuje shoda o tom, kdo má zastupovat opozici, a jasná není ani otázka budoucnosti prezidenta Bašára Asada. Zatímco opozice a její západní spojenci s ním v budoucí vládě nepočítají, Damašek a země, které stojí za ním, což je hlavně Rusko, Írán a také Čína, chtějí, aby se o Asadovi rozhodovalo až ve volbách.

Radek Palata: Syrská opozice zřejmě našla společnou řeč

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!