Lidé evakuovaní ze syrských měst dorazili od Turecka a Libanonu | E15.cz

Lidé evakuovaní ze syrských měst dorazili od Turecka a Libanonu

město Zahraa, Sýrie,
město Zahraa, Sýrie,
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Autobusy a sanitky převážející přes 450 evakuovaných bojovníků a civilistů ze tří obléhaných měst v Sýrii dorazily do Turecka a do Libanonu. Informovala o tom agentura Reuters, která se odvolává na zdroje z hraničních přechodů. Evakuace pod záštitou Mezinárodního výboru Červeného kříže začala dnes ráno.

Do Zabadání, které leží nedaleko libanonských hranic, ráno vjel konvoj autobusů a sanitek. Kolona vypravená z Libanonu odvážela asi 130 většinou zraněných povstaleckých bojovníků i civilistů do Bejrútu, odkud odletí do Turecka.

Pak se mají přesunout opět do Sýrie, do oblastí kontrolovaných povstalci, uvedl Ramí Abdal Rahmán ze Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v zemi monitoruje z Británie. Většina Zabadání byla zničena během rozsáhlé ofenzivy, kterou syrská armáda v červenci zahájila proti vzbouřencům.

Zároveň se stahováním povstalců ze Zabadání začala evakuace asi 330 civilistů ze dvou posledních provládních šíitských měst v provincii Idlib. Lidé odsud směřovali do Turecka, poté měli odletět do Libanonu a odtud se dostat do oblastí Damašku, které ovládá syrský režim.

Místní klid zbraní

Příměří pro Zabadání a pro města Fúa a Kafrajá, která leží v převážně povstalecké provincii Idlib, bylo dojednáno již v září. V říjnu ale musela být humanitární operace odložena kvůli vyostření vojenských aktivit v oblasti.

Šestiměsíční klid zbraní mezi vládou a povstalci byl dojednán pod záštitou OSN. Zprostředkovateli vyjednaného příměří byly Írán a Turecko, tedy země, které podporují opačné strany konfliktu. Írán stojí za Damaškem, zatímco Turecko je od počátku bojů kritikem syrské vlády. Díky příměří se nejdříve do míst mohla dostat humanitární pomoc, následně začala i evakuace zraněných civilistů a bojovníků.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video