Litva obvinila ruské letouny z porušení vzdušného prostoru. Moskva považuje protesty za zpolitizované | E15.cz

Litva obvinila ruské letouny z porušení vzdušného prostoru. Moskva považuje protesty za zpolitizované

ČTK

Share on Facebook Messenger

Dva ruské vojenské dopravní letouny narušily o víkendu při manévrech Západ 2017 litevský vzdušný prostor, oznámilo dnes ve Vilniusu litevské ministerstvo zahraničí. Podle ruského ministerstva obrany se piloti letadel Il-76 se souhlasem litevského dispečera vyhýbali bouřce. Protesty Vilniusu jsou podle Moskvy zpolitizované.

Manévry Západ 2017, největší v letošním roce, uspořádalo Rusko spolu s Běloruskem při svých západních hranicích. Kromě téměř 13 tisíc vojáků a velkého množství těžké výzbroje se cvičení účastní i několik desítek bojových letounů a vrtulníků. Dvě transportní letadla podle litevského ministerstva v noci na neděli na dvě minuty narušila litevský vzdušný prostor. Litevská strana předala dnes ruskému velvyslanci protestní nótu se žádostí o vysvětlení.

Rusko litevskou verzi události popřelo. Agentura TASS publikovala prohlášení ministerstva obrany, podle něhož se trasa letadel "vychýlila ve směru litevské hranice" se souhlasem tamních dispečerů. Důvodem údajně byla snaha vyhnout se bouřkové frontě. "Tvrzení Vilniusu o záměrném porušení litevského vzdušného prostoru je zpolitizované a neodpovídá skutečnosti," stojí v prohlášení.

Pobaltské státy si poměrně často stěžují na přelety ruských armádních letounů v těsné blízkosti svých hranic, při nichž startují bojové letouny členského státu NATO, který právě střeží pobaltský vzdušný prostor. Od svého vstupu do NATO v roce 2004 pobaltské státy spoléhají na partnery v alianci, pokud jde o ochranu jejich vzdušného prostoru.

Před zahájením manévrů Západ 2017 Spojené státy preventivně do Pobaltí vyslaly sedm stíhaček F-15.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.