Londýn schválil více pravomocí pro Skotsko. Separatistům to nestačí | E15.cz

Londýn schválil více pravomocí pro Skotsko. Separatistům to nestačí

Londýn schválil více pravomocí pro Skotsko. Separatistům to nestačí
Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeon
• 
ZDROJ: čtk/ap

ČTK

Hlavní britské politické strany se dohodly dát Skotsku nové pravomoci v oblasti daní a rozpočtu. Cílem je splnit slib posílit autonomii Skotska, který dali politici Skotům ve snaze je přesvědčit k hlasování v nedávném referendu proti osamostatnění svého regionu. Skotové nakonec 18. září odmítli nabízenou nezávislost na Londýnu poměrem 55 ku 45 procentům hlasů.

Jedná se o největší transfer pravomocí z Londýna do Skotska od roku 1999, kdy vznikl skotský parlament. Dopadem nových pravidel, která mají začít platit krátce po parlamentních volbách v květnu 2015, může být podle komentářů méně pevný, více federální britský stát. Podobné požadavky si totiž mohou začít klást i Wales, Anglie a Severní Irsko.

Přes rozsah nových finančních pravomocí pro Skotsko, které se již nyní těší široké autonomii, skotská premiérka a šéfka separatistické Skotské národní strany (SNP) Nicola Sturgeonová prohlásila, že to je nedostačující.

„Vítám každé nové pravomoci. Ale to, že 70 procent našich daní a 85 procent dávek zůstává v (rukou) Westminsteru , není v pořádku,“ řekla na adresu britského parlamentu.

Pod vedením Sturgeonové má SNP podle průzkumů šanci stát se po parlamentních volbách v Británii třetí nejsilnější stranou v zemi z hlediska počtu poslaneckých křesel.

Reportáž: Skotové střízlivějí po dlouhé party

Paul Millar: Skoti jsou v podstatě britští Slováci

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!