Maďarsko je připraveno postavit plot i na hranici s Rumunskem | E15.cz

Maďarsko je připraveno postavit plot i na hranici s Rumunskem

Stavba plotu na hranicích (ilustrační foto)
Stavba plotu na hranicích (ilustrační foto)
• 
ZDROJ: CTK

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarsko je připraveno postavit plot i na hranici s Rumunskem hned "příští den", pokud by uprchlíci změnili svou trasu, vedoucí dosud přes Chorvatsko. Už loni prezentovaný záměr dnes agentuře Reuters zopakoval šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó.

Jižní hranice Evropské unie podle maďarského ministra jsou stále otevřené dokořán vůči přílivu statisíců migrantů z Blízkého východu a Afriky, což zpochybňuje budoucnost schengenského prostoru volného cestování uvnitř EU. Ohlídání dlouhého řeckého pobřeží by podle maďarského ministra vyžadovalo nasazení několika desítek tisíc policistů a vojáků.

„Kdyby to nebylo tragické, tak bych se musel smát, když slyším unijní představitele hovořit o tom, že řešením má být pár stovek příslušníků (unijní agentury pro ostrahu hranic) Frontex,“ řekl Szijjártó. „Pokud si Řecko nepřeje být součástí řešení, potřebujeme jednat s Bulharskem a Makedonií,“ dodal.

Frontex zvýší přítomnost v Řecku

Frontex hodlá zvýšit svou přítomnost v Řecku, aby pomohl lépe zvládat příliv uprchlíků připlouvajících přes Středozemní moře do Evropy. EU plánuje téměř ztrojnásobit výdaje na ochranu hranic a vytvořit namísto Frontexu pobřežní stráž rychlé reakce o síle 1500 pohraničníků.

Maďarský premiér Viktor Orbán svou tvrdou politikou vůči migrantům získává přízeň domácího publika. Jeho pravicová vláda už vybudovala ploty na jižních hranicích země se Srbskem a Chorvatskem, aby se ohradila proti přílivu uprchlíků před válkou a chudobou.

Szijjártó uvedl, že Maďarsko podniklo přípravy, aby mohlo v případě potřeby rychle postavit plot i na hranicích s Rumunskem. „Budeme-li zde muset stavět, budeme připraveni od následujícího dne,“ řekl.

Rakousko v pátek ohlásilo, že odepře vstup do země migrantům, kteří chtějí raději pokračovat do Německa, než požádat na místě o azyl. To přimělo jižního souseda, Slovinsko, aby ohlásilo podobný krok v snaze vyhnout se vytvoření zácpy uprchlíků na jejich trase.

Rumunsko tranzitní zemí?

To by podle Reuters mohlo v budoucnu vést k přeměně Rumunska v tranzitní zemi, odkud by uprchlíci mohli zkoušet dostat se přes Maďarsko dále na Západ.

„Je čím dál pravděpodobnější, že jižní hranice schengenské zóny budou ležet na severních hranicích Řecka (s Bulharskem a Makedonií),“ poznamenal Szijjártó.

Reuters dodal, že obdobný názor vyjádřil dnes i český premiér Bohuslav Sobotka, a podotkl, že proud uprchlíků dosud míjel Česko, ale to by se mohlo změnit, pokud Německo jako kýžená konečná destinace uzavře své hranice.

Maďarsko už loni plot připravovalo

Maďarsko loni v září už vyměřovalo, kudy povede plot na hranici s Rumunskem. Bukurešť tyto přípravy tvrdě kritizovala, rumunský ministr zahraničí Bogdan Aurescu tehdy prohlásil, že jde o „autistický čin“ a „nepřijatelné řešení odporující duchu EU“. Szijjártó odpověděl podobně ostrými slovy.

Rumunsko je členem EU, ale na rozdíl od Maďarska není součástí schengenského prostoru, i když se k němu chce připojit.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video