Maďarský prezident po plagiátorské aféře odstoupil | E15.cz

Maďarský prezident po plagiátorské aféře odstoupil

Pál Schmitt
Pál Schmitt
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Maďarský prezident Pál Schmitt, kterému minulý týden jeho domovská univerzita kvůli plagiátorství odebrala doktorát, odstoupil z funkce hlavy státu. Informovaly o tom světové agentury.

„Podle maďarské ústavy, kterou jsem podepsal, hlava státu ztělesňuje jednotu národa. V současné situaci, kdy moje osobní záležitosti rozdělují můj milovaný národ, je mojí povinností službu ukončit a vzdát se prezidentského mandátu,“ řekl Schmitt v parlamentu. Jeho abdikaci žádala opozice, konzervativní premiér Viktor Orbán se ho ale doposud zastával. Schmitt byl prezidentem zvolen předloni. Funkční období hlavy hlavy státu je v Maďarsku pětileté.

Doktorát Schmittovi minulý týden odebral senát Semmelweisovy univerzity, kde dizertační práci obhájil. Už dříve se totiž ukázalo, že jeho práce o ekonomických aspektech olympijských her je do značné míry identická s dřívějším textem jistého bulharského experta na sport. Někdejší olympijský vítěz v šermu Schmitt do dnešního dne tvrdil, že kvůli nynějšímu skandálu odstoupit nehodlá. Odůvodňoval to tím, že nevidí souvislost mezi svou doktorskou prací a úřadem hlavy státu.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.