Magnát Bloomberg prý zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta | E15.cz

Magnát Bloomberg prý zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta

Michael Bloomberg
Michael Bloomberg
• 
ZDROJ: CC BY-ND 2.0: via Flickr

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Bývalý newyorský starosta a mediální magnát Michael Bloomberg zvažuje kandidaturu na amerického prezidenta. Tvrdí to list The New York Times. Podle něj by třiasedmdesátiletý Bloomberg vedl kampaň jako nezávislý kandidát a je připraven na ní vydat miliardu dolarů (asi 25 miliard korun).

Bloomberg je podle listu znepokojen převahou Donalda Trumpa mezi republikány, přehmaty Hillary Clintonové a vzestupem senátora Bernieho Sanderse mezi demokraty. Bloomberg proto instruoval své poradce, aby připravili plány pro kampaň před prezidentskými volbami letos v listopadu, napsaly The New York Times.

Bývalý úspěšný starosta New Yorku a zakladatel stejnojmenné tiskové agentury zvažoval již v minulosti nezávislou kandidaturu, ale vždy došel k závěru, že nemá šanci zvítězit. Souhra netypických událostí v letošní kampani však opět povzbudila jeho prezidentské aspirace, uvedl list s odkazem na zdroj obeznámený s Bloombergovými záměry.

Do března bude jasno

Miliardář se údajně hodlá rozhodnout nejpozději na začátku března, kdy by se podle poradců měl stihnout dostat na kandidátní listiny ve všech amerických státech. Již nyní ale podnikl konkrétní kroky k zahájení kampaně. Přátelům a spolupracovníkům naznačil, že by byl připraven utratit za kampaň nejméně miliardu dolarů.

Podle The New York Times si nechal v prosinci udělat průzkum, jak by si vedl proti Trumpovi a Clintonové. Další průzkumy hodlá provést po prvních primárkách ve státě New Hampshire 9. února, aby zjistil, zda má skutečně šanci, uvedl deník s odvoláním na dva zdroje z Bloombergova okolí.

Prezidentem USA se nikdy nestal nezávislý kandidát

Americké prezidentské volby zatím nikdy nevyhrál nezávislý kandidát. Bloomberg však vidí šanci vyhrát v případě, že by republikáni nominovali Trumpa nebo texaského senátora Teda Cruze a demokraté současně Sanderse. Pro Trumpa i Cruze jsou příznačné extrémní postoje, pokud jde o imigraci i o další témata, zatímco Sanders se označuje za socialistu.

Bloomberg byl do roku 2007 republikán, od té doby je nezávislý. Má těsné vazby na Wall Street a v posledních letech investuje miliony do kampaní za větší kontrolu zbraní a za právo na potrat, což by mohlo odradit levicové i pravicové voliče, uvedly The New York Times. Bývalý newyorský starosta je přesvědčen, že voliči chtějí „neideologickou, nadstranickou vizi zaměřenou na výsledky“, řekl listu jeden z Bloombergových poradců.

I když se zatím žádný nezávislý kandidát nedostal do Bílého domu, mohla by Bloomberg kampaň výrazně ovlivnit. Například v roce 1992 kandidatura texaského obchodníka Rosse Perota podle řady analytiků přispěla k tomu, že demokrat Bill Clinton porazil republikánského prezidenta George Bushe staršího.

Bloomberg neuspěl se zákazem slazených nápojů

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video