Mayová: Dám parlamentu možnost hlasovat o druhém referendu o brexitu | E15.cz

Mayová: Dám parlamentu možnost hlasovat o druhém referendu o brexitu

ČTK, vaj

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Premiérka Theresa Mayová představila kompromisní plán, který má pomoci napočtvrté prosadit v britském parlamentu její brexitovou dohodu s Evropskou unií. Oznámila, že dá tamnímu parlamentu možnost hlasovat o uspořádání druhého referenda k brexitu.

Poslanci by podle šéfky vlády měli mít možnost hlasovat o tom, zda Británie zůstane s EU v celní unii, nebo o tom, zda se má konat další brexitové referendum.

Opozičním labouristům Mayová nabídla i jiné ústupky v podobě dalších záruk týkajících se takzvané irské pojistky, bezbariérového obchodu mimo jednotný trh nebo ochrany pracovních míst a životního prostředí.

Nově chce Mayová rozdělené Dolní sněmovně v prvním červnovém týdnu předložit nikoli dohodu o podmínkách odchodu z EU, o níž dva roky vyjednávala s Bruselem, ale speciální zákon, který dohodu včleňuje do britského práva. V něm chce právně zakotvit například zmíněné hlasování o referendu a další body.

„Zákon o vystoupení z EU je prostředkem, který Spojené království dostane z EU,“ uvedla Mayová podle svého mluvčího po dnešním tříhodinovém jednání kabinetu.

Jestliže poslanci zákon neschválí, ocitne se zřejmě Mayová pod tlakem, aby okamžitě opustila funkci premiérky. Že norma neprojde, je přitom podle agentury Reuters pravděpodobné. Proti zákonu jsou odhodlány hlasovat desítky konzervativních poslanců. Mayové tak zbývá jediná možnost, a to přesvědčit opoziční labouristy.

Členové Dolní sněmovny už dohodu o rozluce s EU třikrát odmítli. Kvůli tomu byl dvakrát odložen odchod Británie z bloku, plánovaný původně na 29. března. Nový termín je 31. října. Minulý týden byl oznámen i krach brexitových jednání vlády s labouristy ve snaze najít východisko z brexitového patu.

Mayová také přislíbila, že nehledě na výsledek červnového hlasování v parlamentu určí harmonogram svého odchodu. Její dnešní projev, nazvaný „Nová brexitová dohoda - hledání společné řeči v parlamentu“, tak komentátoři označují za její poslední velký proslov. Kurz libry v návaznosti na události skokově posílil. Vůči dolaru povyrostl o 0,3 procenta.

Autor: ČTK, vaj

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video