Mayová vrátila úder sedmadvacítce: Nastane okamžik, kdy budou jednání tvrdá | E15.cz

Mayová vrátila úder sedmadvacítce: Nastane okamžik, kdy budou jednání tvrdá

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn

Jednání o odchodu Británie z Evropské unie budou zjevně těžká. V rozhovoru poskytnutém televizní stanici BBC to v reakci na sobotní summit sedmadvaceti členských zemí EU v Bruselu uvedla premiérka Theresa Mayová. Británie podle ní proto potřebuje silné a stabilní vedení. Mayová zároveň odmítla kritiku, že její vláda je ohledně jednání o brexitu odtržena od reality.

Prezidenti a premiéři sedmadvaceti zemí Evropské unie v sobotu na mimořádném summitu v Bruselu schválili politická vodítka pro vyjednávání s Británií o jejím odchodu ze společenství.

Předseda Evropské rady Donald Tusk Londýn varoval, že sedmadvacítka je ve svém postoji jednotná. Případná snaha Británie využívat rozdílů mezi zeměmi by podle něj byla jen iluzí.

"Tento a některé další komentáře evropských lídrů, které jsme měli možnost slyšet, ukazují, že nastane okamžik, kdy budou ta jednání tvrdá," řekla Mayová. Británie proto podle ní proto potřebuje "silné a stabilní" vedení.

Video: Niedermayer o brexitu

Europoslanec Niedermayer o Brexitu: Británie má v ruce slabší karty

Předsedkyně britské vlády znovu zopakovala stanovisko, že je připravena ukončit jednání o brexitu bez konečné dohody, pokud nebude spokojená s podmínkami, které jí Brusel nabídne.

Dál chce usilovat rovněž o paralelní jednání o odchodu Británie z EU i o jejích budoucích vztazích se sedmadvacítkou. To však EU rezolutně odmítá. Jednání o budoucích vztazích připouští až v případě "dostatečného pokroku" v rozhovorech o odluce.

Mayová v dnešním rozhovoru také odmítla kritiku, že její vláda ohledně jednání s EU "žije v jiné galaxii" než zbytek evropské sedmadvacítky, a že ji proto čeká vystřízlivění.

Například ve čtvrtek občany Británie varovala německá kancléřka Angela Merkelová, aby si ohledně nadcházejících jednání o odchodu z unie nedělali žádné iluze. Británie podle ní po brexitu nebude moci mít stejná práva, jaká mají členské státy.

Mayová neunesla rezignaci: Slzy při projevu a útěk za dveře. Kdo povede Brity? Více zde >>>

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video