Medveděv: Sankce budou Rusko stát přes 100 miliard dolarů | E15.cz

Medveděv: Sankce budou Rusko stát přes 100 miliard dolarů

Ruský premiér Dmitrij Medveděv
Ruský premiér Dmitrij Medveděv
• 
ZDROJ: CTK

pav

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Protiruské sankce přijdou ruskou ekonomiku na celkem 106 miliard dolarů (5,6 bilionu rublů). S odhadem, kolik Rusko zaplatí za anexi Krymu a angažování na neklidném východě Ukrajiny, přišel ruský premiér Dmitrij Medveděv ve svém projevu v parlamentu. Návrat Krymu do Ruska zanechal na ekonomice znatelné stopy, ale za tu cenu to prý stálo, řekl Medveděv.

Jak prohlásil ruský premiér, za rok 2014 přišla ruská ekonomika o 26,8 miliardy dolarů, a to především vlivem nízkých cen ropy a protiruských sankcí ze strany Evropské unie a USA. Podle Medveděva účet v letošním roce naroste o dalších 80 miliard na celkových 106 miliard dolarů.

„Ztráty jsou pro naši ekonomiku závažné, nebudeme to skrývat,“ uvedl Medvěděv. „Nepotýkáme se jen s krátkodobou krizí,“ prohlásil premiér. Ruská ekonomika se ale podle něj stabilizovala, i když další sankce by prý mohly Rusko ještě více zpomalit.

„Bezprecedentní vnější politický i ekonomický tlak je cena, kterou musíme zaplatit za naší pozici,“ dodal Medveděv. „Ale všichni jsme si uvědomili, že jsme neměli žádnou jinou cestu,“ dodal v souvislostí s anexí Krymu.

Ministr: Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 2,2 procenta
Ruská ekonomika v prvním čtvrtletí vykázala pokles o 2,2 procenta. Podle agentury Reuters to dnes řekl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Za celý letošní rok podle něj hrubý domácí produkt Ruské federace s největší pravděpodobností klesne o 2,8 procenta. Dosavadní prognóza jeho ministerstva přitom počítala s tříprocentním poklesem.
Ruská ekonomika se potýká s negativními dopady nízkých cen ropy a sankcí, které na Moskvu kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi uvalily západní země. Světová banka začátkem dubna upozornila, že Rusku hrozí vleklá hospodářská recese. Předpověděla také, že v letošním roce HDP Ruska klesne o 3,8 procenta a napřesrok se sníží o další 0,3 procenta.
Ruský statistický úřad začátkem dubna potvrdil, že loni ekonomika vykázala růst o 0,6 procenta. V samotném čtvrtém čtvrtletí meziroční tempo růstu podle úřadu zpomalilo na 0,4 procenta z 0,9 procenta v předchozích třech měsících.

Autor: pav

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video