Merkelová a Peňa Nieto ocenili obchodní dohodu Evropské unie s Mexikem | E15.cz

Merkelová a Peňa Nieto ocenili obchodní dohodu Evropské unie s Mexikem

Angela Merkelová
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: Reuters

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Vstoupit do diskuze
0

Německá kancléřka Angela Merkelová a mexický prezident Enrique Peňa Nieto přivítali novou obchodní dohodu mezi Evropskou unií a Mexikem, kterou vyjednavači domluvili v sobotu. Dohoda umožňující volnější pohyb zboží mezi oběma stranami přichází v době, kdy se Spojené státy pod vedením Donalda Trumpa snaží stavět obchodní bariéry, na což partneři USA reagují hledáním nových otevřených trhů.

Podle Merkelové zbývá k podpisu dokumentu doladit některé technické detaily. "Technikálie by měly být vyřešeny rychle, ale je to skutečně dobrá zpráva pro Evropu, pro Německo i pro Mexiko," komentovala podle agentury Reuters Merkelová dohodu během dnešního zahájení hannoverského veletrhu, jemuž byl přítomen i mexický prezident.

Dohoda umožní oběma stranám prakticky bezcelní výměnu zboží či služeb. Nová smlouva nahradí dohodu starou více než dvě desetiletí, která se vztahovala především na průmyslové výrobky. Nyní budou z celního režimu vyňaty i například zemědělské produkty.

EU dohodou navazuje na podobná obchodní ujednání s Kanadou, Japonskem či Singapurem. Následovat by ji měly smlouvy s Argentinou, Brazílií, Paraguayí či Uruguayí, tedy zeměmi jihoamerického sdružení Mercosur, s nimiž budou zástupci EU jednat příští týden.

Pro Mexiko je dohoda krokem k omezení závislosti na obchodní výměně s USA, s nimiž nyní jižní soused vyjednává novou podobu severoamerické obchodní dohody NAFTA. V ní chce Trump výrazně výhodnější podmínky pro Washington než dosud.

"Máme plnou důvěru a optimismus, že uzavřeme vyjednávání o obnově a modernizaci NAFTA, jak jsem řekl, abychom zajistili výhody pro všechny její strany," řekl dnes Peňa Nieto v Hannoveru.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video