Merkelová: Ukrajinská krize potrvá dlouho, jednání Ruska nic neomlouvá | E15.cz

Merkelová: Ukrajinská krize potrvá dlouho, jednání Ruska nic neomlouvá

Merkelová: Ukrajinská krize potrvá dlouho, jednání Ruska nic neomlouvá
Angela Merkelová
• 
ZDROJ: čtk


>ČTK

Rusko zpochybňuje mírové uspořádání Evropy a porušuje mezinárodní právo, prohlásila včera ve spolkovém sněmu německá kancléřka Merkelová. Ve svém projevu zdůraznila, že EU nikdy nenutila Ukrajinu k volbě buď-anebo mezi Bruselem a Moskvou.

„I když uzavření asociační dohody mezi unií a Ukrajinou provázely potíže, nic z toho neomlouvá a neospravedlňuje ruskou anexi Krymu a nic neospravedlňuje přímé nebo nepřímé zapojení Ruska do bojů v Doněcku a v Luhansku na východě Ukrajiny,“ řekla za hlasitého potlesku poslanců.

„Rusko nerespektuje územní soudržnost Ukrajiny, a to přesto, že se spolu s Británií a Spojenými státy v dohodě z Budapešti z roku 1994 zavázalo chránit právě tuto územní soudržnost,“ připomněla.

Podle Merkelové je třeba se připravit na to, že řešení konfliktu na Ukrajině potrvá dlouho. „Vojensky je tento konflikt neřešitelný,“ zdůraznila s tím, že Německo bude politicky i hospodářsky podporovat Ukrajinu, chce ale zachovat i dialog s Ruskem. Pokračování v protiruských sankcích je ovšem podle ní nevyhnutelné.

Nové, ostřejší tóny v kancléřčině slovníku připisují pozorovatelé jejímu rozčarování z dlouhého rozhovoru, který měla v úterý mezi čtyřma očima s ruským prezidentem Vladimirem Putinem během summitu G20 v australském Brisbane. Při něm prý definitivně nahlédla, jak dlouhá a trnitá je cesta k řešení konfliktu na Ukrajině.

Breedlove byl na návštěvě v Kyjevě

Velitel sil NATO v Evropě, americký generál Philip Breedlove při včerejší návštěvě Kyjeva obvinil Rusko, že jeho síly operují na východě Ukrajiny. Rusové podle něj představují páteř sil proruských separatistů bojujících s ukrajinskými jednotkami. Vyjádřil také znepokojení nad tím, že prý Rusové na Krymu umístili střely s plochou dráhou letu a protiletadlové rakety ohrožující celou oblast Černého moře.

Autor: hý, >ČTK
 

Články odjinud

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!