Mezi radikály v Sýrii a Iráku už bojují tři tisíce Evropanů | E15.cz

Mezi radikály v Sýrii a Iráku už bojují tři tisíce Evropanů

Mezi radikály v Sýrii a Iráku už bojují tři tisíce Evropanů
Bojovníci ISILu
• 
ZDROJ: ČTK

ČTK

Počet občanů Evropské unie bojujících v řadách radikálních islamistů v Iráku a Sýrii se zvýšil na zhruba 3000. Agentuře AFP to řekl evropský koordinátor boje s terorismem Gilles de Kerchove. V červenci přitom hovořil o zhruba 2000 evropských džihádistů.

Nárůst počtu Evropanů mezi extremisty na Blízkém východě prý mohly způsobit úspěchy organizace Islámský stát v bojích na severu Iráku a Sýrie a především vyhlášení chalífátu na dobytých územích.

Radikální přívrženci IS prý pocházejí hlavně z Francie, Británie, Německa, Belgie, Nizozemska, Švédska a Dánska. Několik jich však na Blízký východ odešlo také ze Španělska, Itálie, Irska a Rakouska.

Mluvčí české Bezpečnostní informační služby Jan Šubert v České televizi řekl, že „nelze garantovat, že by například v Sýrii na té či oné straně se neangažoval ani jediný český občan“.

Podle de Kerchovea zhruba 20 až 30 procent Evropanů bojujících v řadách islamistů se údajně již vrátilo do svých domovských zemí. Někteří se prý opět zařadili do běžného života a řada z nich údajně trpí posttraumatickou stresovou poruchou. Část bývalých bojovníků prý ale zůstává radikální a může představovat hrozbu pro vnitřní bezpečnost svých zemí. Podle de Kerchovea je výzvou pro každý členský stát EU, aby posoudil riziko, které tito lidé představují, a aby na toto riziko vhodně zareagoval.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!