Miliardář Prochorov doufá, že se s Putinem utká ve druhém kole | E15.cz

Miliardář Prochorov doufá, že se s Putinem utká ve druhém kole

Michail Prochorov
Michail Prochorov
• 
Pavla Palaščáková

Pavla Palaščáková

Ruský miliardář Michail Prochorov včera centrální volební komisi doručil krabice se dvěma miliony podpisů na svoji podporu. Pokud je orgán potvrdí, bude se moci ucházet o přízeň voličů v blížícím se prezidentském klání. Třetí nejbohatší Rus doufá, že se ve druhém kole utká s premiérem Vladimirem Putinem.

„Když úředníci mluví o volbách 4. března, myslím, že vedou lidi k apatii. Musí říkat, že se uskuteční 4. a 18. března,“ poznamenal Prochorov. I analytici podotýkají, že Putin nemá vítězství v prvním kole zcela jisté.

Na novinářský dotaz, zda by v případě jeho úspěchu mohl být Putin premiérem, odpověděl Prochorov záporně. Na tomto místě by rád viděl třeba vězněného podnikatele Michaila Chodorkovského. Prezidentský kandidát už dříve slíbil, že ho v případě výhry osvobodí. Jeho dalším favoritem je bývalý dlouholetý ministr financí Alexej Kudrin, který loni ve funkci skončil kvůli sporům s prezidentem Dmitrijem Medveděvem.

Majitel basketbalového klubu New Jersey Nets se ale stále nemůže zbavit podezření, že jeho kandidatura je součástí Putinovy strategie vytvořit dojem souboje a rozdělit opozici. Zastánci této teorie argumentují tím, že se ostřejší kritice premiéra vyhýbá.

Byznysmen se omezuje na tvrzení, že Putin byl v prvních letech výkonný, ale nyní je čas na změnu. Nevylučuje ani možnost, že by mohl být za Putinova prezidentováni předsedou vlády, pokud se shodnou na programu.

Analytici také tvrdí, že mu u voličů může uškodit označení „oligarcha“. A navíc byl zapleten do několika skandálů. Prochorov není pro Putina hrozbou, domnívá se Nikolaj Petrov z Carnegie Moscow Center. „Je téměř karikaturou oligarchy, kterou miliony lidí nepodpoří z podstaty věci,“ řekl politolog Reuters.

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.