Ministr financí Schäuble: Německo přistěhovalectví potřebuje | E15.cz

Ministr financí Schäuble: Německo přistěhovalectví potřebuje

Wolfgang Schäuble
Wolfgang Schäuble
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble po sérii protiislámských protestů hájil přistěhovalectví. Imigrace je pro Německo dobrou věcí a němečtí politici musí lépe vysvětlit, že užitek by z něj mohli mít všichni, prohlásil podle agentury Reuters. Německo zažilo v poslední době několik protiislámských demonstrací, například náhlý vzestup hnutí Vlastenečtí Evropané proti islamizaci Západu (Pegida), na jehož pondělní demonstraci se v Drážďanech i přes kritiku sešlo zhruba 17500 sympatizantů.

„Svět je otevřenější a přistěhovalectví pomáhá všem. Tak jako jsme využili milionů uprchlíků a vysídlených po druhé světové válce na obnovu… tak potřebujeme přistěhovalectví dnes,“ sdělil Schäuble deníku Bild Online na téma popularity hnutí Pegida.

Přistěhovalectví je citlivou otázkou i v jiných evropských zemích včetně Británie či Švédska, kde již voliči potrestali politiky za to, že tuto věc nedokázali řešit. V Německu je toto téma mimořádně citlivé kvůli nacistické minulosti země. Německá azylová politika patří k nejliberálnějším na světě.

Samozřejmě musíme žít s přistěhovalci společně. Změní to náš každodenní život, ale nezhorší ho to

„Samozřejmě musíme žít s přistěhovalci společně. Změní to náš každodenní život, ale nezhorší ho to, naopak převážně zlepší,“ dodal také podle agentury Reuters ministr, podle něhož se politici musí zlepšit, pokud jde o vysvětlování změn v každodenním životě. Navázal tak na nedávné vyjádření prezidenta Joachima Gaucka, který tento týden řekl, že lidé by neměli mít obavy.

Německá populace stárne a zmenšuje se. Německá kancléřka Angela Merkelová tvrdí, že země potřebuje pracovníky ze zahraničí kvůli chronickému nedostatku kvalifikovaných pracovních sil. Místní úřady však upozorňují, že se potýkají s velkým počtem žadatelů o azyl a čisté přistěhovalectví je nyní na nejvyšší úrovni za dvě desetiletí. Počet žadatelů o azyl v největší evropské ekonomice stoupl letos více než dvojnásobně na zhruba 200 tisíc lidí. Mnoho Němců má obavy, kolik by to mohlo stát, a bojí se, že uprchlíci budou zabírat pracovní místa.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!

Tato stránka využívá služeb Google reCAPTCHA, na kterou se vztahují Smluvní podmínky a Zásady ochrany osobních údajů společnosti Google.