MMF je s vývojem v Portugalsku spokojen, země dostane další peníze | E15.cz

MMF je s vývojem v Portugalsku spokojen, země dostane další peníze

MMF je spokojeno s vývojem v Portugalsku, poskytne mu proto další část peněz ze záchranného balíčku
MMF je spokojeno s vývojem v Portugalsku, poskytne mu proto další část peněz ze záchranného balíčku
• 

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Portugalsko by mělo do konce roku splnit své rozpočtové cíle a mělo by být schopno se vrátit na dluhopisový trh v roce 2013. Uvedl to Mezinárodní měnový fond v první analýze plnění úsporného programu Portugalska. Fond již tento týden oznámil, že uvolní téměř čtyři miliardy eur ze záchranného úvěru v celkové výši 78 miliard eur, který Portugalsko získalo od MMF a Evropské unie. Zpráva však rovněž varuje, že Portugalsko by mohly ohrozit další otřesy na trzích kvůli Řecku.

„Ambiciózní program pokračuje dobře a sliby nové vlády jsou povzbudivé,“ uvádí se v první hodnotící zprávě. Mise MMF dokončila kontrolu plnění programu v srpnu.

Šéf portugalské mise Poul Thomsen na setkání s novináři uvedl, že se objevil drobný skluz v plnění fiskálního cíle. MMF proto vyzval zemi k posílení kontroly výdajů a omezení zbytečných výdajů. Thomsen věří, že vláda podnikne rychle potřebné kroky k urovnání této nesrovnalosti.

Thomsem rovněž upozornil, že bankovní sektor v zemi potřebuje posílit svůj kapitál, aby mohl začít poskytovat půjčky soukromému sektoru a poskytnout tak ekonomice „kyslík“ k tvorbě pracovních míst a podpoře růstu.

Technický tým MMF by měl znovu navštívit Portugalska příští týdne a jednat s úřady o rozpočtu na příští rok. Další mise MMF, která bude hodnotit plnění úsporného programu, se uskuteční v listopadu, napsaly agentury AP a Reuters.

Portugalsko požádalo o pomoc letos v květnu, kdy se ocitlo na pokraji bankrotu. Po Řecku a Irsku se stalo třetí zemí eurozóny, která nebyla schopna plnit své závazky a musela požádat o pomoc. Výměnou za půjčku slíbila vláda masivní škrty a hospodářské reformy.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video