MMF: světová ekonomika je v nebezpečí | E15.cz

MMF: světová ekonomika je v nebezpečí

Christine Lagardeová
Christine Lagardeová
• 
ZDROJ: CTK/AP/Eraldo Peres

ČTK, bru

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Světová ekonomika se nachází v nebezpečné situaci. Uvedla to šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová v rozhovoru pro francouzský list Journal du Dimanche. Lagardeová již dříve upozornila na to, že fond by mohl opět zhoršit odhad globálního hospodářského růstu pro příští rok.

Evropa by podle Lagardeové měla objasnit investorům, jak přesně hodlá bojovat s dluhovou krizí v eurozóně. Představitelé Evropské unie se na prosincovém summitu dohodli na hlubší integraci eurozóny, podle agentury Reuters však není jisté, zda tato dohoda krizi zastaví.

„Prosincový summit neposkytl dostatek finančních podrobností a je ve svých základních principech příliš komplikovaný,“ uvedla šéfka MMF. „Pro Evropany by bylo užitečné, kdyby mluvili jedním hlasem a představili snadno pochopitelný a podrobný harmonogram (protikrizových opatření). Investoři na to čekají,“ dodala.

Dalším problémem je podle ní volání některých evropských států po protekcionismu, zatímco mezinárodní společenství se nebezpečí uzavírání trhů snaží zbránit.

MMF již v září snížil odhad růstu světové ekonomiky pro příští rok na čtyři procenta z dříve předpokládaných 4,5 procenta. Odhad růstu české ekonomiky zredukoval na 1,8 procenta z předchozích 2,9 procenta.

Autor: ČTK, bru

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video