MMF varuje Čínu: Připravte se na evropskou brzdu | e15.cz

MMF varuje Čínu: Připravte se na evropskou brzdu

Čína
Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK, vrb

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Zhoršení evropských hospodářských problémů může citelně zasáhnout Čínu. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) by prudký útlum na starém kontinentu mohl snížit tempo růstu čínské ekonomiky téměř o polovinu. Vyzval proto Peking, aby byl připraven spustit rozsáhlá opatření na podporu růstu.

MMF předpokládá, že čínská ekonomika v letošním roce stoupne o 8,2 procenta. Tato prognóza by však podle fondu mohla být v případě eskalace dluhové krize v eurozóně snížena až o čtyři procentní body. V loňském roce vzrostla čínská ekonomika o 9,2 procenta.

„Oživení světové ekonomiky je ohrožováno rostoucím napětím v eurozóně a křehkou situací v dalších oblastech,“ uvedl MMF. Světová banka již minulý měsíc Čínu a další rozvíjející se země vyzvala, aby se připravily na hospodářské šoky, které mohou být vážnější než v době finanční krize v roce 2008.

Vývoj tempa růstu HDP Číny (1980-2010)

Vývoj tempa růstu HDP Číny (1980-2010)Autor: indexmundi.com
Zdroj: indexmundi.com

Čína minulý týden naznačila, že zvažuje mnohem větší pomoc eurozóně, než dávala dosud najevo. Čínský premiér Wen Ťia-pao po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl, že v úvahu připadá větší angažovanost jak v Evropském fondu finanční stability (EFSF), tak v chystaném Evropském stabilizačním mechanismu (ESM).

Autor: ČTK, vrb

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video

Newslettery