MMF varuje Čínu: Připravte se na evropskou brzdu | E15.cz

MMF varuje Čínu: Připravte se na evropskou brzdu

MMF varuje Čínu: Připravte se na evropskou brzdu
Čína
• 
ZDROJ: profimedia.cz

ČTK
vrb

Zhoršení evropských hospodářských problémů může citelně zasáhnout Čínu. Podle Mezinárodního měnového fondu (MMF) by prudký útlum na starém kontinentu mohl snížit tempo růstu čínské ekonomiky téměř o polovinu. Vyzval proto Peking, aby byl připraven spustit rozsáhlá opatření na podporu růstu.

MMF předpokládá, že čínská ekonomika v letošním roce stoupne o 8,2 procenta. Tato prognóza by však podle fondu mohla být v případě eskalace dluhové krize v eurozóně snížena až o čtyři procentní body. V loňském roce vzrostla čínská ekonomika o 9,2 procenta.

„Oživení světové ekonomiky je ohrožováno rostoucím napětím v eurozóně a křehkou situací v dalších oblastech,“ uvedl MMF. Světová banka již minulý měsíc Čínu a další rozvíjející se země vyzvala, aby se připravily na hospodářské šoky, které mohou být vážnější než v době finanční krize v roce 2008.

Vývoj tempa růstu HDP Číny (1980-2010)

Vývoj tempa růstu HDP Číny (1980-2010)Vývoj tempa růstu HDP Číny (1980-2010)Autor: indexmundi.com
Zdroj: indexmundi.com

Čína minulý týden naznačila, že zvažuje mnohem větší pomoc eurozóně, než dávala dosud najevo. Čínský premiér Wen Ťia-pao po schůzce s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl, že v úvahu připadá větší angažovanost jak v Evropském fondu finanční stability (EFSF), tak v chystaném Evropském stabilizačním mechanismu (ESM).

Autor: ČTK, vrb
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!