MMF zhoršil předpověď: ukrajinská ekonomika propadne o 11 procent | E15.cz

KoronaHelpdesk E15

Jak ekonomicky přežít koronavir

Více k tématu

MMF zhoršil předpověď: ukrajinská ekonomika propadne o 11 procent

MMF zhoršil předpověď: ukrajinská ekonomika propadne o 11 procent
prezident Ukrajiny Porošenko
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Mezinárodní měnový fond (MMF) zhoršil hospodářské vyhlídky Ukrajiny. Letos počítá s propadem hrubého domácího produktu o 11 procent. Příští rok by se ekonomika mohla vrátit k dvouprocentnímu růstu, uvedl fond v dnešní zprávě.

Šéf mise MMF pro Ukrajinu Nikolay Gueorguiev podotkl, že makroekonomická situace se po hluboké hospodářské recesi začíná stabilizovat. Směnný kurz je všeobecně stabilní, bankovní vklady v domácí měně rostou a inflace zpomaluje.

„I přes tento pozitivní vývoj ale mise s ohledem na nečekaně větší hospodářský pokles v první polovině roku snížila odhady růstu pro letošní rok na minus 11 procent. V roce 2016 by měl růst dosáhnout odhadem dvou procent,“ uvedl Gueorguiev v dnešním sdělení.

Ekonomice prý budou pomáhat zotavující se důvěra investorů i spotřebitelů, ale také solidnější vývoj a postupné uvolňování úvěrových podmínek.

Graphical visualization of Ua GDP Annual Growth Rate

MMF ještě v květnu počítal s devítiprocentním poklesem ekonomiky v tomto roce. Nejnovější výhled zveřejnil po skončení pobytu své mise v Kyjevě. Tématem návštěvy byla kontrola dodržování podmínek schváleného úvěrového programu pro Ukrajinu.

MMF rozhovory označil za konstruktivní. Ukrajinské úřady ale podle něj stále potřebují více času na zpřesnění některých navrhovaných opatření pro příští rok, a jednání prý budou pokračovat.

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!