Moody's: Odchod Řecka z eurozóny je nepravděpodobný | e15.cz

Moody's: Odchod Řecka z eurozóny je nepravděpodobný

řecko
řecko
• 
ZDROJ: David Vagaday

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Odchod Řecka z eurozóny je nyní méně pravděpodobný než v době vrcholící dluhové krize. Nižší je i riziko, že se problémy Řecka rozšíří do dalších zemí používajících euro. Uvedla to mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service.

Obavy z odchodu Řecka z eurozóny vzbuzují blížící se parlamentní volby, jejichž favoritem je opoziční Koalice radikální levice (SYRIZA). Ta se staví proti úsporným opatřením vlády spojeným se záchranným programem a hodlá požadovat změnu podmínek programu i odpis velké části řeckého dluhu.

Moody's uvedla, že současné politické napětí sice riziko odchodu Řecka z eurozóny zvýšilo, tento scénář však podle ní zůstává „relativně nepravděpodobný“. „Pravděpodobnost odchodu Řecka (z eurozóny) je i nadále nižší než za vrcholu krize v roce 2012,“ uvádí Moody's.

Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové výši 240 miliard eur (6,75 bilionu korun).

Výměnou za úvěrovou pomoc ale musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatelstva.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video