Moodys zhoršila úvěrové ratingy Číny, ekonomika země zpomaluje | E15.cz

Moodys zhoršila úvěrové ratingy Číny, ekonomika země zpomaluje

Moodys zhoršila úvěrové ratingy Číny, ekonomika země zpomaluje
Peking, Čína
• 
ZDROJ: wikipedia.com

ČTK

Mezinárodní ratingová agentura Moodys dnes zhoršila úvěrová hodnocení Číny o jeden stupeň, a naplnila tím své varování z loňského března. Svůj krok vysvětlila předpokládaným zpomalováním hospodářského růstu a pokračujícím růstem dluhu, což obojí podkope finanční pozici druhé největší ekonomiky světa.

Moodys snížila rating dlouhodobých devizových závazků a závazků v domácí měně na A1 z dosavadního stupně Aa3. Pravděpodobnost splácení čínských závazků je tak nyní v očích agentury stejná jako například u České republiky nebo Japonska. Ratingový výhled, který Moodys loni v březnu zhoršila na negativní, agentura nyní vrátila zpět na "stabilní".

"Zhoršení odráží očekávání, že finanční síla Číny se bude během příštích let poněkud podemílat s tím, jak poroste celková zadluženost a potenciální růst bude zpomalovat," citovala Moodys agentura Reuters. Podle Moodys budou sice reformy ekonomického a finančního systému v Číně pokračovat, zřejmě ale nezabrání dalšímu zvyšování dluhu a tím i nárůstu vládních závazků.

Růst čínské ekonomiky překonal očekávání, projevuje se utrácení vlády

Akcie na šanghajské burze reagovaly na zprávu poklesem o více než jedno procento. Kurz jüanu oslabil jen mírně.

Konkurenční agentura Standard & Poor's loni v březnu stejně jako Moodys zhoršila výhled svých ratingů Číny. S&P přitom hodnotí spolehlivost čínských finančních závazků ještě o jeden stupeň výše, než je dosud hodnotila Moodys i další agentura Fitch. Čína má tak u S&P mnohem lepší známku než všechny ostatní rozvíjející se tržní ekonomiky i mnohé rozvinuté země.

Loni čínská ekonomika vzrostla o 6,7 procenta a zaznamenala nejpomalejší růst za 26 let. Na letošek předpovídá čínská vláda další zpomalení na 6,5 procenta.

Čínský průmysl rostl v březnu nejrychleji za téměř pět let

Čína brzdí. Ekonomika má příští rok růst o 6,5 procenta

Autor: ČTK
 
Newsletter
Využijte služby
zasílání zpráv do vaší
e-mailové schránky!