Moskva: pád letadla na Sinaji byl teroristický čin, našly se zbytky bomby | E15.cz

Moskva: pád letadla na Sinaji byl teroristický čin, našly se zbytky bomby

Trosky letounu společnosti Metrojet na Sinaji
Trosky letounu společnosti Metrojet na Sinaji
• 
ZDROJ: ctk/ap

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Příčinou říjnové katastrofy ruského letadla nad egyptským Sinajským poloostrovem byl teroristický útok. Oznámila to ruská tajná služba FSB s tím, že v troskách byly nalezeny stopy výbušniny. Ruský prezident Vladimir Putin přislíbil, že Moskva najde osoby odpovědné za pád letadla. Katastrofu nepřežil nikdo z 224 lidí na palubě.

„Je možné jednoznačně říci, že to byl teroristický akt,“ prohlásil na setkání vedeném Putinem ředitel FSB Alexandr Bortnikov. Rusko podle Putina strůjce útoku najde, ať se skrývají kdekoli, a potrestá je. Prezident nařídil tajným službám, aby se na pátrání po organizátorech teroristického útoku zaměřily. „Budeme po nich pátrat všude, kde by se mohli skrývat. Najdeme je na jakémkoli místě na zemi a potrestáme je,“ uvedl Putin.

FSB ve svém prohlášení vyzvala „k pomoci při identifikování teroristů“, kteří mají pád letadla na svědomí. „Za informace vedoucí k zadržení těchto kriminálníků bude odměna 50 milionů dolarů,“ dodala.

Výbušnina nepocházela z Ruska

„Podle našich expertů explodovala na palubě podomácku vyrobená výbušnina odpovídající jednomu kilogramu klasické trhaviny, což způsobilo, že se letadlo rozlomilo ve vzduchu. To vysvětluje i fakt, že se trosky rozptýlily na tak velkém prostoru,“ uvedl Bortnikov. Dodal, že výbušnina byla vyrobena mimo Rusko, žádné další detaily k tomu ale neuvedl.

Egyptské úřady údajně zadržely dva zaměstnance letiště v Šarm aš-Šajchu, které vyslýchají v souvislosti s pádem letadla. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje. „Bylo zadrženo 17 osob, z nichž dvě jsou podezřelé z napomáhání lidem, kteří umístili bombu do letadla na letišti v Šarm aš-Šajchu,“ uvedl tento zdroj.

Bezpečnostní kamery údajně zaznamenaly, jak pracovník, který měl na starosti zavazadla, nese z letištní budovy kufr, který předává dalšímu muži. Ten pak kufr umístil do letounu, který stál na letištní dráze. Egyptské ministerstvo vnitra nicméně popřelo, že by bylo někdo zadržen. A mluvčí ruského prezidenta Peskov rovněž uvedl, že Moskva zatím nebyla o žádném zatýkání informována.

Sestřelení vyloučeno

Ruský Airbus A321 letěl na konci října z egyptského letoviska Šarm aš-Šajch do Petrohradu, ale nad Sinají se zřítil. Již krátce po nehodě se spekulovalo o tom, že příčinou byl teroristický útok, naznačovaly to mimo jiné Spojené státy, Británie či Izrael, o možném výbuchu bomby na palubě hovořil také Egypt. Rusko tuto verzi nevylučovalo, do závěrů vyšetřování se k ní ale nechtělo vyjadřovat.

Radikální hnutí Islámský stát, jehož odnož působí také na Sinaji, se bezprostředně po pádu stroje přihlásilo k odpovědnosti. Islamisté ale neupřesnili, jakým způsobem letadlo zničili. Experti vyloučili, že by ho radikálové mohli sestřelit, spekulovalo se proto o náloži na palubě.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video