Muslimové byli v Americe před Kolumbem, tvrdí turecký prezident | E15.cz

Muslimové byli v Americe před Kolumbem, tvrdí turecký prezident

turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan
turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan
• 
ZDROJ: ctk

ČTK

Sdílet na Facebook Messenger Sdílet na LinkedIn
Muslimové prý objevili Ameriku více než tři století před Kryštofem Kolumbem. V sobotu to prohlásil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Poukázal přitom na zápis v Kolumbově deníku, v němž je údajně zmíněna mešita na jednom z kopců na Kubě.

„Muslimští mořeplavci dorazili do Ameriky v roce 1178,“ uvedl Erdogan na konferenci v Istanbulu. „Kontakty mezi Latinskou Amerikou a islámem sahají do 12. století,“ dodal, aniž svou teorii podpořil dalšími důkazy. Řekl také, že by chtěl na místě, které identifikoval Kolumbus, postavit novou mešitu.

Kolumbus podle všeobecně uznávaného názoru objevil Ameriku v roce 1492, když se pokoušel najít novou cestu do Indie. V kontroverzním článku publikovaném v roce 1996 ale historik Youssef Mroueh napsal, že Kolumbův deníkový zápis je důkazem, že se muslimové dostali do Ameriky jako první a že „islám byl rozšířený“.

Řada expertů je nicméně přesvědčena, že Kolumbův odkaz byl metaforický a že popisoval tvar kopce, který se zčásti podobal mešitě. V Americe nebyly doposud nalezeny žádné islámské stavby z předkolumbovského období.

Turecký prezident je přesvědčen, že „mešita by se dnes na zmíněný kopec dokonale hodila“, a o její výstavbě by rád s Kubou jednal.

První lidé přišli do Ameriky z Asie. Předpokládá se, že překročili Beringův průliv asi před 15 tisíci lety. Prvními evropskými návštěvníky Severní Ameriky byli podle všeho vikinští mořeplavci, kteří předstihli Kolumba zhruba o 500 let.

Autor: ČTK

S předplatným můžete mít i tento exkluzivní obsah

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Video